Nie wszystkie chwasty w naszych ogrodach są nieużyteczne. Nie oznacza to, że powinny bezkarnie porastać nasze grządki, ale jeśli już bierzemy się za pielenie, warto wiedzieć, które z usuwanych roślin możemy wykorzystać na inne sposoby.Przykładem takiego ekspansywnego, a zarazem użytecznego gatunku jest nawłoć kanadyjska. Jest co prawda chwastem, ale słynie także ze swoich właściwości leczniczych. Jak można wykorzystać tę roślinę i dlaczego warto?
Wśród wielu chwastów, które możemy znaleźć naszych ogrodach, są te mnie i bardziej przydatne. Kilka z nich to jednak prawdziwe bomby witaminowe, które zdecydowanie nie powinny być nazywane tym przykrym określeniem.Należą do nich między innymi pokrzywy. O jej właściwościach prozdrowotnych i licznych zastosowaniach można by pisać godzinami, ale tym razem przedstawimy wam ciekawe dania, które można z niej przygotować.
Wszyscy doskonale wiemy, że pokrzywa i wrotycz są nieocenionymi chwastami. Przygotujemy z nich gnojówkę do podlewania ogrodu i oprysk, który pomoże zwalczyć szkodniki. O ile wrotycz nie nadaje się do spożycia, tak z pokrzywy zrobimy aromatyczną herbatę.Napar z suszonej i świeżej pokrzywy jest bogatym źródłem żelaza, a także wspiera pracę układu pokarmowego i nerek. Pokrzywa i wrotycz to niejedyne chwasty, których nie powinniśmy usuwać. Te 4 rośliny warto mieć w ogrodzie lub na działce.
Występowanie chwastów w przyrodzie jest naturalne i chociaż często toczymy z nimi walkę w ogrodach, to jednak akceptujemy ich obecność. Są jednak takie gatunki tych roślin, których wpływ na środowisko może być wręcz katastrofalny.Do takich chwastów należy rdestowiec - gatunek niezwykle inwazyjny, którego uprawa jest zakazana. Dlaczego należy pozbyć się rdestowca i jak to zrobić? Możesz próbować go wykopać, lecz jest o wiele prostszy i przede wszystkim bardziej skuteczny sposób.
Wśród licznych roślin kwitnących właśnie na łąkach są takie, na które lepiej uważać. Chociaż dorodne kwiatostany i soczysta zieleń liści prezentują się nader efektownie, to warto pozostać czujnym, zwłaszcza ze trujące gatunki możemy łatwo pomylić z jadalnymi.Konsekwencje takiej pomyłki mogą się okazać bardzo bolesne, a nawet tragiczne, dlatego dobrze jest wiedzieć, które z polskich roślin są szczególnie szkodliwe. Należy do nich szalej jadowity.
Gęsty, żywo zielony trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Niestety, może je zniweczyć obecność chwastów, które są prawdziwą plagą w naszych ogrodach i niełatwo się ich pozbyć.Koniczyny, stokrotki czy rdest to nie wszystko. Wiosną doświadczamy ekspansji mleczy, które rozrastają się błyskawicznie i szpecą trawniki. Jak skutecznie je zwalczyć?
Chwasty w ogrodzie to prawdziwa zmora ogrodników. Walka z nimi przyprawia o niemały zawrót głowy, a ich wytępienie na dłużej niż kilka tygodni jest niemalże niemożliwe.Czy jednak chwasty faktycznie muszą być traktowane jako odpady? Okazuje się, że nie. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób praktycznie można wykorzystać chwasty w ogrodzie, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.
W świecie roślin wyróżniamy gatunki niezwykle pożyteczne, np. o działaniu leczniczym, a także wysoce szkodliwe. Niekiedy ich oddziaływanie na środowisko może być wręcz katastrofalne w skutkach.Nie chodzi tu jednak o toksyczne właściwości roślin, choć te również warto mieć na uwadze. W tym artykule zajmiemy się inwazyjną rośliną, która niszczy okolicę i jest przyczyną wielu nieszczęść. Czym dokładnie charakteryzuje się rdestowiec?
Na co dzień napotykamy różne gatunki roślin. W ogrodach, podczas spaceru na łące czy w lesie, a nawet w drodze do pracy możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że niektóre z nich są szkodliwe, a wręcz niebezpieczne.Konwalia, tojad, blekot, wilcza jagoda, a nawet pospolita tuja - o toksycznym działaniu niektórych gatunków nie mamy nawet pojęcia. Przykładem dziko rosnącej rośliny, której działanie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, jest starzec jakubek.
Nawet najpiękniejsze płytki tarasowe czy starannie ułożona kostka brukowa nie będą dobrze się prezentowały, gdy będą porośnięte chwastami, a te niestety chętnie zagospodarowują wszelkie szczeliny.Nie masz czasu pielić fug, ale nie chcesz też wydawać fortuny na chemiczne środki? Spróbuj domowych sposobów, dzięki którym łatwo i szybko pozbędziesz się chwastów spomiędzy płytek.
Przyroda nie przestaje zaskakiwać nawet zaawansowanych w sztuce ogrodnictwa miłośników roślin. Czy wiedzieliście, że niektóre „chwasty” ogrodowe w rzeczywistości są prawdziwymi cudami natury?Jeśli nie, koniecznie musicie poznać roślinę o nazwie bluszczyk kurdybanek. Poza dosyć urokliwą nazwą jego prawdziwe piękno tkwi w jego wnętrzu.
Któż z nas nie marzy o zadbanym ogrodzie, bez insektów, szkodników i innych intruzów. Brzmi jak sen? Niekoniecznie. Z użyciem tych dwóch produktów z kuchni zapomnicie o każdym nieproszonym gościu na Waszej działce.Środki te doskonale sprawdzą się zarówno w walce ze ślimakami, jak i z chwastami. Nie pozostaje nic innego, jak wypróbować je w praktyce i zapomnieć o przykrym, ogrodowym problemie.
Walka z chwastami z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych czynności w ogrodzie. Wie o tym zapewne każdy, kto kiedykolwiek z uporem maniaka próbował wyplenić je ze swojego podwórka.Tymczasem wcale nie musimy ich wykopywać ani tym bardziej stosować drogich środków z marketów, żeby się ich pozbyć. Dzięki temu opryskowi uschną w mgnieniu oka, a wy zapomnicie o przykrym problemie.
Borykacie się z problemem chwastów w ogrodzie? Jeśli tak koniecznie zapoznajcie się tym patentem. Zastosowanie octu na chwasty na kostce brukowej pozwoli Wam usunąć każdego niechcianego intruza.
Chwasty w ogrodzie to duży problem. Pojawiają się co chwilę i skutecznie utrudniają rozwój naszych warzyw, kwiatów i roślin ozdobnych. Nie każdy niechciany gość w naszym ogrodzie musi być uznany za chwast. Czasem samosiejne rośliny należą do grup prozdrowotnych ziół. Jeśli następnym razem zobaczycie w ogrodzie nietypowy chwast, zastanówcie się dwa razy przed jego wyrwaniem. Być może rośnie u Was ostrożeń.