Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zrób to przed przymrozkami. Inaczej drzewa zachorują i owoców nie będzie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 25.10.2023 14:20

Zrób to przed przymrozkami. Inaczej drzewa zachorują i owoców nie będzie

pielęgnacja sadu jesienią/ jesienna pielęgnacja sadu
canva/h46it

Robi się coraz chłodniej, a to oznacza pierwsze przymrozki. Cześć rośliny już przygotowaliśmy na niskie temperatury. Teraz przyszedł czas na ostatni prace w ogrodzie. Jak pielęgnować sad jesienią?

Polska złota jesień zachwyca. To idealny czas na długie spacery, ale też pora na ostatnie prace w ogrodzie. Właśnie teraz powinniśmy zająć pielęgnacją sadu. Jeśli o to nie zadbamy, w przyszłym roku możemy zapomnieć o owocach.

Jak pielęgnować sad jesienią?

Właśnie teraz mamy idealny moment na jesienną pielęgnację sadu przed zimą. Powoli opadają ostatnie liście, więc możemy zająć się grabieniem. Z opadłych liści warto przygotować kompost, który przyda się w przyszłym sezonie.

Opadłe liście pozostawione pod drzewkami owocowymi mogą powodować choroby grzybicze. Jeśli przymrozki jeszcze aż tak nie dokuczają, możemy nadal pod drzewkami rozrzucić obornik.

Pielęgnacja w sadzie jesienią jest bardzo ważna. Dzięki kilku zabiegom możemy zapobiec chorobom grzybiczym. Kiedy opadną wszystkie liście, warto dobrze obejrzeć drzewka. Właśnie teraz powinniśmy zrobić jeszcze jedną rzecz.

Projekt bez nazwy (6).jpg
canva/assalve

Nigdy nie zostawiaj ich na drzewkach owocowych

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w sadzie jesienią jest dokładne sprawdzenie wszystkich drzewek. Dzięki temu możemy upewnić się, czy któreś okazy nie są chore. Właśnie teraz powinniśmy zająć się też tzw. mumiami.

Mumiami określa się owoce, które nie opadł, a my ich nie zebraliśmy. Są zasuszone, a pozostawione na drzewie mogą prowadzić do licznych chorób. Najgroźniejsze jest zakażenie kory drzewa.

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych w sadzie, który możemy wykonać właśnie teraz, jest bielenie pni drzew. Dlaczego wykonuje się ten zabieg? Może uratować nasze rośliny, więc warto go rozważyć.

Dlaczego bieli się drzewa?

Bieleni pni ma ochronić rośliny przed pękaniem kory. Do bielenia możemy zastosować mleko wapniowe. Pnie pękają pod wpływem nagrzewania się od promieni słonecznych w ciągu dnia zimą i silnego ochłodzenia nocą.

To ostatni moment na zabiegi pielęgnacyjne w sadzie jesienią. Jeśli chcemy mieć obfite plony w przyszłym roku, warto zadbać o drzewka.

sad.png
canva/pixelnest

Zobacz też:

Tagi: drzewa Owoce