Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zrób to we wrześniu, inaczej mieczyki już nie zakwitną
Kamil Świętek
Kamil Świętek 11.09.2023 15:01

Zrób to we wrześniu, inaczej mieczyki już nie zakwitną

Mieczyki
Shutter/Sarycheva Olesia, Shutter/Lorna Roberts

Mieczyki to kwiaty, które zdobią wiele ogrodów. Zachwycają one swoimi kolorami, ale też nietypowym kształtem. Niestety to, co piękne nie może trwać wiecznie i tak mieczyki w polskim klimacie nie zimują.

Istnieje jednak sposób, jak zadbać kompleksowo o mieczyki. Wystarczy, że zrobicie tę czynność we wrześniu, aby w przyszłym sezonie cieszyć się pięknymi mieczykami w ogrodzie. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy.

Wrześniowa pielęgnacja mieczyków

Skoro wiesz już, że mieczyki nie zimują, pewnie zastanawiasz się, co należy zrobić z nimi we wrześniu. Wrzesień to odpowiednia pora na wykopanie mieczyków. Po co należy to robić? Dzięki temu zabiegowi będziecie mogli przechować bulwy mieczyków do następnego sezonu.

Mieczyki zawsze wykopujemy 4-5 tygodni po ich kwitnięciu. Pamiętajcie, aby wykopać je przed pierwszymi przymrozkami, gdyż zbyt wilgotna, zimna ziemia może sprzyjać infekcjom grzybiczym bulw, przez co te będą się gorzej przechowywać.

W zależności od odmiany mieczyków okres ich wykopywania przypada na wrzesień lub na październik. Jeśli uprawiacie tego typu rośliny, zaplanujcie sobie tę pracę w ogrodzie na najbliższy weekend.

Mieczyki uprawa.jpg
Canva/Michel VIARD, Getty Images

Jak wykopać mieczyki?

Aby pozyskać bulwy mieczyków, musimy je wykopać. Warto zrobić to w pogodny, suchy dzień. Mieczyki należy wykopywać za pomocą wideł amerykańskich. Wystarczy podważyć bulwy, otrząsnąć je z ziemi i gotowe.

Teraz możemy się zabrać za zbieranie bulw. Naszym celem są wszystkie bulwy przybyszowe. W tym celu należy przyciąć wszystkie pędy 5-10 nad bulwami. Tak przygotowane bulwy są gotowe do przechowywania.

Jak przechowywać bulwy mieczyków?

Po oddzieleniu bulw od pędów należy umieścić je na 5-7 dni w przewiewnym, ciepłym miejscu. Idealna temperatura podczas tego procesu będzie wynosiła 22-24 stopni Celsjusza. Po upływie kilku dni należy oczyścić bulwy ze wszystkich pędów poprzez wykręcanie ich.

Tak przygotowane bulwy suszymy przez kolejne 3-4 tygodniu. Po tym czasie oczyszczamy je z ziemi, korzeni i odpadających łusek. Następnie należy oddzielić zdrowe bulwy od tych spleśniałych, z objawami chorób, czy z innymi defektami. Odrzucamy także miękkie bulwy.

Idealnie zdrowe bulwy mieczyków należy przełożyć do ażurowych skrzynek albo papierowych toreb. Układamy je w możliwie cienkich warstwach. Następnie pudełka przenosimy do suchego, przewiewnego pomieszczania, o temperaturze 5-8 stopni Celsjusza.

Przechowywanie bulw mieczyków i środki ostrożności

Pamiętajcie, by co jakiś czas przejrzeć, czy żadna z bulw nie uległa uszkodzeniu. Jeśli któraś z nich zaczyna chorować, czy pleśnieć, usuńcie ją. Warto przeprowadzać taką kontrolę co najmniej raz w miesiącu, aby mieć pewność, że bulwy są poprawnie przechowywane.

Drodzy Czytelnicy, a czy Wy przechowujecie bulwy mieczyków? W jaki sposób to robicie? Koniecznie zdradźcie nam swoje patenty w komentarzach.

mieczyki.jpg
canva/photostocker
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10