Zrób to we wrześniu, inaczej mieczyki już nie zakwitną
Mieczyki to kwiaty, które zdobią wiele ogrodów. Zachwycają one swoimi kolorami, ale też nietypowym kształtem. Niestety to, co piękne nie może trwać wiecznie i tak mieczyki w polskim klimacie nie zimują.
Istnieje jednak sposób, jak zadbać kompleksowo o mieczyki. Wystarczy, że zrobicie tę czynność we wrześniu, aby w przyszłym sezonie cieszyć się pięknymi mieczykami w ogrodzie. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy.
Wrześniowa pielęgnacja mieczyków
Skoro wiesz już, że mieczyki nie zimują, pewnie zastanawiasz się, co należy zrobić z nimi we wrześniu. Wrzesień to odpowiednia pora na wykopanie mieczyków. Po co należy to robić? Dzięki temu zabiegowi będziecie mogli przechować bulwy mieczyków do następnego sezonu.
Mieczyki zawsze wykopujemy 4-5 tygodni po ich kwitnięciu. Pamiętajcie, aby wykopać je przed pierwszymi przymrozkami, gdyż zbyt wilgotna, zimna ziemia może sprzyjać infekcjom grzybiczym bulw, przez co te będą się gorzej przechowywać.
W zależności od odmiany mieczyków okres ich wykopywania przypada na wrzesień lub na październik. Jeśli uprawiacie tego typu rośliny, zaplanujcie sobie tę pracę w ogrodzie na najbliższy weekend.
Jak wykopać mieczyki?
Aby pozyskać bulwy mieczyków, musimy je wykopać. Warto zrobić to w pogodny, suchy dzień. Mieczyki należy wykopywać za pomocą wideł amerykańskich. Wystarczy podważyć bulwy, otrząsnąć je z ziemi i gotowe.
Teraz możemy się zabrać za zbieranie bulw. Naszym celem są wszystkie bulwy przybyszowe. W tym celu należy przyciąć wszystkie pędy 5-10 nad bulwami. Tak przygotowane bulwy są gotowe do przechowywania.
Jak przechowywać bulwy mieczyków?
Po oddzieleniu bulw od pędów należy umieścić je na 5-7 dni w przewiewnym, ciepłym miejscu. Idealna temperatura podczas tego procesu będzie wynosiła 22-24 stopni Celsjusza. Po upływie kilku dni należy oczyścić bulwy ze wszystkich pędów poprzez wykręcanie ich.
Tak przygotowane bulwy suszymy przez kolejne 3-4 tygodniu. Po tym czasie oczyszczamy je z ziemi, korzeni i odpadających łusek. Następnie należy oddzielić zdrowe bulwy od tych spleśniałych, z objawami chorób, czy z innymi defektami. Odrzucamy także miękkie bulwy.
Idealnie zdrowe bulwy mieczyków należy przełożyć do ażurowych skrzynek albo papierowych toreb. Układamy je w możliwie cienkich warstwach. Następnie pudełka przenosimy do suchego, przewiewnego pomieszczania, o temperaturze 5-8 stopni Celsjusza.
Przechowywanie bulw mieczyków i środki ostrożności
Pamiętajcie, by co jakiś czas przejrzeć, czy żadna z bulw nie uległa uszkodzeniu. Jeśli któraś z nich zaczyna chorować, czy pleśnieć, usuńcie ją. Warto przeprowadzać taką kontrolę co najmniej raz w miesiącu, aby mieć pewność, że bulwy są poprawnie przechowywane.
Drodzy Czytelnicy, a czy Wy przechowujecie bulwy mieczyków? W jaki sposób to robicie? Koniecznie zdradźcie nam swoje patenty w komentarzach.