745,95 zł zasili twój domowy budżet. Nie tak trudno o ten dodatek
Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń, jakie możemy otrzymać na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Od 2024 roku wzrasta kwota tego świadczenia. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymywać więcej pieniędzy.
Czym jest dodatek aktywizacyjny?
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie, przysługujące osobie bezrobotnej , która posiada prawo do zasiłku, to znaczy, podjęła wysiłki zatrudnienia w wyniku skierowania przez urząd pracy. Aby jednak taka osoba nabyła prawo do dodatku aktywizacyjnego, musi spełnić dwa następujące warunki.
Po pierwsze, konieczne jest podjęcie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, który obowiązuje w danym zawodzie lub służbie. Drugim koniecznym do spełnienia warunkiem jest fakt, że osoba taka musi otrzymać wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2024 roku najniższa krajowa wynosi 4242 złotych, a od 1 lipca wzrasta do 4300 złotych brutto.
Wsyp łyżeczkę. Sadzonki będą miały takie korzenie Zmiel w młynku suszoną lawendę. Już zawsze będziesz tak robićKiedy przysługuje mi dodatek aktywizacyjny?
Dodatek aktywizacyjny należy się bezrobotnemu w wysokości, stanowiącej różnicę między kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę, a wypłatą, jaką on sam otrzymuje. Warto jednak pamiętać, że jego wysokość nie może przekroczyć 50% zasiłku, co oznacza, że w okresie do 31 maja 2024 roku dodatek ten może wynosić maksymalnie 745,95 złotych (przez pierwsze 90 dni posiadania prawa do zasiłku), a następnie 585,80 złotych (po upływie 90 dni).
Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej, która z własnej inicjatywy (czyli bez skierowania z urzędu pracy) podjęła pracę zarobkową na postawie zatrudnienia (czyli na podstawie umowy o pracę) lub innej umowy, na przykład umowy-zlecenie, czy umowy o dzieło.
W takim wypadku świadczenie to należy się przez połowę okresu, w jakim osobie tej przysługiwałby zasiłek dla bezrobotnych.
ZOBACZ TEŻ: Babcia zdradziła mi jak wyczyścić materac. Wystarczył 1 składnik.
Komu nie przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Dodatek aktywizacyjny nie należy się, jednak jeśli osoba bezrobotna została skierowana przez urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane ze środków z Funduszu Pracy.
Kolejnym czynnikiem, który wyklucza nas z prawa do tego dodatku jest to, sytuacja, gdy bezrobotny podejmuje z własnej inicjatywy zatrudnienie lub inną pracę zarobkową u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny.
Świadczenia tego nie możemy otrzymać również wtedy, gdy przebywamy na urlopie bezpłatnym lub gdy podejmiemy pracę zarobkową z własnej inicjatywy u pracodawcy spoza granic naszego kraju.