DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Alternariozę pomidorów zwalczysz bez chemii. Groźny grzyb nie ma żadnych szans
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 04.08.2023 13:27

Alternariozę pomidorów zwalczysz bez chemii. Groźny grzyb nie ma żadnych szans

Alternarioza pomidorów
canva/NikiLitov, canva/Panama7

Choroba ziemniaka i alternarioza pomidorów najczęściej atakują uprawy pomidorów w naszych ogrodach. Alternarioza pomidorów może całkowicie znaczyć nasze uprawy. Jak z nią walczyć? Czy możemy wyleczyć pomidory bez stosowania mocnej chemii?

Jak rozpoznać alternarioze pomidora?

Alternarioza pomidorów jest chorobą wywoływaną przez grzyba Alternaria solani. Główne objawy alternariozy pomidorów pojawiają się na liściach rośliny. Na początku mogą występować drobne, brunatne plamki, które stopniowo powiększają się i stają się bardziej wyraźne. 

Plamki najczęściej pojawiają się na liściach, jednak z czasem alternarioza pomidorów zaczyna przechodzić również na owoce. Na pomidorach mogą pojawić się zagłębienia i w końcu również plamki. Najczęściej choroba atakuje pomidory hodowane w gruncie.

Alternarioza pomidorów może prowadzić do zasychania i zamierania roślin, dlatego, kiedy zaobserwujemy objawy choroby, powinniśmy działać szybko. Jak walczyć z alternariozą pomidora? Wcale nie musimy stosować mocnej chemii.

Jak zwalczyć alternarioze pomidorów?

Z alternariozą pomidorów możemy walczyć na wiele sposób. Nie musimy stosować chemicznych preparatów, ponieważ alternariozę pomidorów możemy zwalczyć przy użyciu naturalnych i ekologicznych preparatów.

Pomidory możemy chronić, stosując ekstrakt z pestek grejpfruta. W pestkach tego cytrusa znajduje się sporo substancji zwalczających bakterie i chorobotwórcze mikroorganizmy. Dlatego warto zastosować oprysk z ekstraktu z pestek grejpfruta przeciwko alternarioze pomidorów.

Ekstrakt z pestek grejpfruta to nie jedyny sposób na walkę z alternariozą pomidorów. Przeciwko tej chorobie grzybiczej warto skorzystać też z innych ekologicznych preparatów. Co jeszcze zadziała na alternariozę pomidorów?

alterioza pomidorów
Canva / MartinLisner, Getty Images

Idealny środek na alternarioze pomidorów

W walce z alternariozą pomidorów warto zastosować wyciąg z pokrzywy. Wyciąg z pokrzywy doskonale poradzi sobie z chorobą grzybiczą, a także wzmocni nasze pomidory. Możemy stosować go profilaktycznie.

Choroba ziemniaka i alternarioza pomidorów mogą atakować nasze uprawy, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać te chory, a także jak z nimi walczyć.