DomekIOgrodek.pl
Ambrowiec amerykański – uprawa, pielęgnacja i popularne odmiany

pixabay.com/hhach (CC0 Domena publiczna)

Ambrowiec amerykański – uprawa, pielęgnacja i popularne odmiany

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Ambrowiec amerykański, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej dekoracyjnych drzew liściastych. Jego uprawa stała się w ostatnich latach bardzo popularna, ponieważ można go hodować w naszym klimacie. Dowiedz się więcej o uprawie i pielęgnacji tego n

Ambrowiec amerykański – cechy charakterystyczne

Ambrowiec amerykański jest znany również pod nazwą ambrowiec balsamiczny i styrakowiec amerykański. Drzewo pochodzi z Ameryki Północnej, a najczęściej można je spotkać na południowo-wschodnich terenach (Nowy Jork, Illinois, Floryda czy Missisipi). Jest długowieczne, może dożyć nawet 300 lat. W naturalnych warunkach dorasta do około 45 metrów wysokości, jednak w naszym klimacie osiąga wysokość maksymalną około 25 metrów.

Zazwyczaj można go spotkać w parkach. Ma duże, dłoniasto klapowe, ciemnozielone i błyszczące liście, które osiągają długość do 18 cm. Swoim kształtem przypominają liście klonu. W okresie jesieni przybierają przepiękne barwy pomarańczy, czerwieni, purpurowego fioletu oraz złota. Pień jest prosty, posiada silny przewodnik, a korona ma dość regularny kształt, chociaż z upływem lat staje się bardziej rozłożysta.

Popularne odmiany ambrowca amerykańskiego

Do jednych z najbardziej popularnych i najchętniej uprawianych odmian tego drzewa należy, m.in.:

„Aurora” - liście mają żółte brzegi, osiąga wysokość około 15 metrów,

„Burgundy” - dorasta do około 15 metrów wysokości, w okresie jesieni liście przybierają czerwono purpurową barwę,

„Gumball” - ta odmiana zwykle przyjmuję formę pienną, posiada kulistą koronę,

„Lane Roberts” – dorasta do około 15 metrów wysokości, korona ma owalny kształt i szerokość maksymalnie 10 metrów,

„Pendula” – osiąga wysokość i szerokość około 6 metrów,

„Silver King” – liście tej odmiany mają białe brzegi, korona jest wąska, dorasta na wysokość około 12 metrów,

„Shocks Gold” – liście są zielone, a ich brzegi mają złotawy kolor, osiąga wysokość ok 6 metrów,

„Slender Silhouette” – jedna z mniej rozłożystych odmian, jej szerokość wynosi około 1 metra, a drzewo dorasta do około 10-12 metrów wysokości,

„Worplesdon” - osiąga wysokość około 10-12 metrów, liście na jesień przybierają intensywne barwy.

Ambrowiec amerykański – uprawa i pielęgnacja

Drzewo najlepiej posadzić w ciepłym i osłoniętym przed wiatrem miejscu. Młode drzewka mogą przemarzać, dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć na okres zimowy. Z upływem lat rośnie ich odporność na niskie temperatury. Jeżeli miejsce jest mocno nasłonecznione, to jesienią liście ambrowca amerykańskiego będą się pięknie przebarwiać. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze oraz przepuszczalne, o odczynie pH pomiędzy obojętnym a kwaśnym.

Młode drzewka po posadzeniu należy palikować i podlewać w czasie suchych okresów. Starsze osobniki dużo lepiej znoszą niedobór wody. Roślina raczej nie wymaga nawożenia, chyba że gleba, na której rośnie, nie posiada odpowiednich składników pokarmowych. Należy jednak unikać sadzenia drzew na mało żyznych glebach. Możemy również wykonać ściółkowanie podłoża, wpływa to na ograniczenie wyparowywania wody oraz zapobiega wzrostowi chwastów.

Jeżeli na drzewie pojawią się odrosty przy korzeniu, należy je usunąć. Przy uprawie ambrowca bardzo ważne jest regularne sprawdzanie i utrzymanie odpowiedniego pH gleby. Jeżeli odczyn będzie zbyt wysoki, to drzewo może być osłabione i narażone na choroby, m.in. chlorozę liści. Jeżeli odczyn pH jest niewłaściwy, możemy wspomóc glebę odpowiednimi nawozami.

Jakie zastosowanie ma ambrowiec amerykański?

Drzewo jest niezwykle dekoracyjne, dlatego często jest sadzone w parkach lub alejkach osiedlowych. Jego żywica o charakterystycznym zapachu, była dawniej stosowana jako guma do żucia. Co ciekawe, nadal używa się jej przy wyrobie tego produktu. Żywica jest również stosowana w produkcji różnych preparatów leczniczych oraz kosmetyków. Drewno ambrowca jest wykorzystywane w stolarstwie, przy wytwarzaniu mebli. Jest to szczególnie popularny surowiec w Ameryce Północnej, przede wszystkim ze względu na swoją dobrą jakość oraz wytrzymałość.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >