Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Anturium nie kwitnie bo źle o nią dbasz. Po domowej odżywcze roślina szybko puści nowe pąki
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 07.12.2023 17:04

Anturium nie kwitnie bo źle o nią dbasz. Po domowej odżywcze roślina szybko puści nowe pąki

dlaczego anturium nie kwitnie
shutter/Pixel-Shot

Anturium jest rośliną doniczkową, która może kwitnąć cały rok. Jest prosta w pielęgnacji, jednak musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Dlaczego anturium nie kwitnie? Popełniasz podstawowy błąd w pielęgnacji.

Anturium potrzebuje odpowiedniego stanowiska i ziemi. Kluczowe jest również regularne nawożenie. Dzięki domowej odżywcze roślina szybko puści nowe liście i pąki kwiatowe!

Dlaczego anturium nie kwitnie?

Do prawidłowego wzrostu i puszczania nowych pąków kwiatowych, anturium potrzebuje odpowiednich warunków. Gleba powinna być przepuszczalna z warstwą drenażową i kwaśna. Jeśli twoje anturium stoi na parapecie lub na meblach w pobliżu okna lub grzejnika, nie dziw się, że nie kwitnie.

Roślina potrzebuje stałej temperatury powyżej 20 stopni C i dużej wilgotności. Źle znosi suche powietrze, które panuje w pomieszczeniach zimą podczas sezonu grzewczego. Jeszcze gorzej na anturium działają gwałtowne zmiany temperatury i silny wiatr.

Otwierasz okna zimą? Przestaw anturium do innego pomieszczenia. Regularnie przecieraj także kwiaty i liście anturium, aby oczyścić roślinę z kurzu, a następnie nabłyszcz je przy pomocy skórki z banana. Skórka zawiera potas i fosfor, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu.

anturium.jpg
canva/Rulca Ille

Po tej odżywce anturium zakwitnie

Co 3 tygodnie podlewaj anturium domową odżywką, którą przygotujesz z czerstwego chleba, cukru i mleka. Odżywka to totalna bomba witaminowa. Zawiera cukry, witaminy i minerały, które przyspieszają wzrost rośliny. Anturium będzie kwitnąć przez cały rok!

Do przygotowania odżywki pobudzającej anturium do wypuszczenia nowych pąków kwiatowych, potrzebujesz:

  • 1l letniej wody
  • 2 łyżeczek cukru
  • kilka kromek czerstwego chleba
  • 3 łyżki mleka.

Jak przygotować nawóz do anturium?

Do dużego słoika wsyp kilka pokruszonych wcześniej kromek chleba. Wlej 300 ml ciepłej wody, wsyp cukier, zakręć i kilkukrotnie wstrząśnij, by cukier się rozpuścił. Odstaw na 3 godziny. Po tym czasie roztwór rozcieńcz pozostałą ilością wody. Wlej mleko i wymieszaj. 

Odżywkę postaw w zacienionym, chłodnym miejscu. Podlewaj nią anturium raz na 3 tygodnie. Zobaczysz, że błyskawicznie wypuści nowe, duże liście i wiele nowych pąków kwiatowych. Anturium będzie kwitło przez cały czas.

anturium.jpg
canva/Raluca Illie

Zobacz także: