DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Biała muszka mączlik – charakterystyka, zagrożenia i zwalczanie szkodników
pixabay.com/juliacasado1 (CC0 Domena publiczna)

Biała muszka mączlik – charakterystyka, zagrożenia i zwalczanie szkodników

13 kwietnia 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Biała muszka mączlik – charakterystyka

Biała muszka mączlik to bardzo uciążliwy szkodnik. Dorosłe owady mają około 2 mm długości, są koloru żółtego, posiadają dwie pary białych skrzydeł, wyglądają jak białe muszki, chociaż są pluskwiakami. Bardzo szybko się rozmnażają, ich cykl rozwojowy jest stosunkowo krótki. Samice przez 2 miesiące składają średnio 200 jaj , do 7 dni wykluwają się tzw. nimfy lub larwy, które w ciągu 4 tygodni stają się już dorosłe, i pokryte są woskową wydzieliną.

Powoduje to, że w ciągu roku mogą się rozmnożyć nawet 4 pokolenia szkodników. W każdym stadium rozwoju żywią się sokiem roślin, powodując ich niszczenie. Atakują spodnie strony liści, swoim aparatem ssąco-kłującym wysysają sok z roślin, ostatecznie powodując  ich umieranie. Szkodniki te nie mogą przetrwać warunków zimowych, mogą przezimować tylko w pomieszczeniach. Jednak samice mają zdolność przemieszczania się nawet około kilometra, np. od szklarni i znalezienia odpowiedniego miejsca do przezimowania. Najczęściej występujące gatunki to mączlik ostroskrzydły i mączlik szklarniowy.

Niszczy różne rodzaje roślin, zarówno ozdobne jak i warzywa, atakując ponad 250 gatunków, np. pomidory, fasolę, ogórki, fuksje, begonie, nagietki, tytoń ozdobny, szałwie, paprocie, pelargonie i inne.

Biała muszka mączlik – zagrożenia dla roślin

Białe muszki mączlika w każdej postaci żerują na roślinach, wysysając z nich soki, powodując ich więdniecie, żółknięcie, schnięcie i zamieranie . Szkodniki te wytwarzają przy tym lepką rosę, oblepiają nią liście, które zaczynają powoli chorować. Na liściach zaatakowanych roślin widać doskonale atakujące szkodniki.

Najlepiej widoczne to jest na większych obszarach upraw, wtedy można zauważyć duże ilości jaj, larw i dorosłych owadów. Istnieje też ryzyko, że szkodniki mogą przelatywać z sąsiednich upraw. Najbardziej lubią ciepłe i suche powietrze, dlatego w domach często pojawiają się w zimie, mogą też przenosić się z rośliny na roślinę.

Służy im wysoka temperatura oraz suche powietrze . W tym okresie rośliny powinny być często zraszane, to może zapobiegać pojawianiu się mączlika. Należy też zwrócić uwagę przy zakupie nowych roślin, czy nie są zainfekowane larwami owadów. Szkodniki te mogą przenosić różne choroby, także wirusy, co przede wszystkim wpływa niszcząco na rośliny.

Biała muszka mączlik – zwalczanie szkodników

Po zauważeniu zmian na roślinach, spowodowanych zaatakowaniem przez białą muszkę mączlika, należy natychmiast rozpocząć odpowiednie działania. Można zacząć od stosowania naturalnych sposobów. Należy systematycznie przeglądać liście od dolnej strony, aby w razie potrzeby szybko rozpocząć  walkę ze szkodnikami. Przede wszystkim uprawy należy regularnie oczyszczać z chwastów.

Kiedy jeszcze nie ma ich zbyt dużo, można zastosować np. żółte pułapki lepowe, które przyciągają owady . Tablice pokryte są klejem, a przyklejone owady giną. Tablice są bezzapachowe i nietoksyczne. Uszkodzone liście należy natychmiast usunąć. Bezpieczne i ekologiczne jest także zastosowanie mydła ogrodniczego, a także preparatów roślinnych, np. oprysku z wrotyczu. Mączliki nie lubią także  zapachu rumianku, aksamitek, czy nagietków.

Do upraw wyłącznie naturalne i ekologiczne, w których wykorzystywane są tylko naturalne środki, można wprowadzić pożyteczne owady, np. dobrotnicę szklarniową czy błonkówkę, które pomogą nam w walce ze szkodnikami . Niestety, są one coraz bardziej odporne na środki owadobójcze, szczególnie na dużych obszarach upraw. Dlatego zachodzi konieczność wykorzystania preparatów, które maja działanie kontaktowe lub układowe, takich jak np. Confidor. Można też zastosować Juventox, który niszczy wszystkie postaci szkodników. Na uprawach warzywnych już przed wysadzeniem (około 2 dni) można podlać podłoże np. Confidorem lub Imidolem, i powtórzyć czynność po 7 dniach.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy