DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Bluszcz - jak go hodować?
unsplash.com/Pascal Meier (CC0 Domena publiczna)

Bluszcz - jak go hodować?

8 stycznia 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Bluszcz jest wyjątkowy - przyzna to każdy miłośnik roślin. Możemy się nim cieszyć cały rok, ponieważ o każdej porze ma zielone pędy . Dzięki temu stał się symbolem wiecznego życia, a także nadziei.

Inaczej nazywany jest Hederą . Miejsca jego występowania to głównie Europa, Azja i północna Afryka . Co ciekawe, jego walory estetyczne doceniano już w średniowieczu. W Polsce możemy znaleźć go na przykład w Zamku Królewskim w Krakowie.

Charakterystyka bluszczu

To, co w bluszczu najbardziej charakterystyczne, to jego samoczepność - roślina chwyta się swoimi korzeniami o różne chropowate powierzchnie . Pierwsza faza jego rozwoju, młodociana, polega na wytworzeniu giętkich pędów, które sprawnie poszukują wsparcia w licznych podporach. Gdy już się pozaczepiają, dochodzi do usztywnienia pędów, pojawiają się również owoce, które dojrzewają na wiosnę. Bluszcz może osiągnąć długość nawet 30 metrów , jest także długowieczny, dzięki czemu możemy się nim cieszyć naprawdę bardzo długo.

Swoją popularność osiągnął również dzięki niewielkim wymaganiom w kwestii hodowli. Świetnie przyjmie się w prawie każdej glebie. Jeśli jednak zależy nam na zapewnieniu mu idealnych warunków do rozwoju, postarajmy się wydzielić mu wilgotne podłoże o dużej przepuszczalności . Warto, żeby odczyn był raczej obojętny a gleba obfita w próchnicę. Bluszcz najlepiej czuje się w miejscu zacienionym i niewystawionym na działanie porywistego wiatru . Nie musimy zbytnio przejmować się chorobami i szkodnikami atakującymi tę roślinę - jest na te czynniki wyjątkowo odporna.

To, o czym należy pamiętać, to regularne podcinanie pędów - najlepiej dwa razy w ciągu roku, na wiosnę i przed nadchodzącą zimą (wtedy bluszcz rośnie najszybciej) . Raz na miesiąc zadbajmy o zastosowanie nawozu. Ta roślina rośnie niesamowicie szybko, dlatego, zanim ją posadzimy, upewnijmy się, że będzie rosła w pobliżu odpowiedniej podpory, np. altany czy ściany budynku .

A co z uprawą bluszczu w domu?

Bluszcz dobrze sprawdzi się również w mieszkaniach. Jeśli mamy w domu chłodniejsze pomieszczenie, umieśćmy tam naszą roślinkę - najbardziej optymalna temperatura to 15 stopni Celsjusza . Jeśli jednak w pokoju jest cieplej, spryskujmy Hederę wodą.

Podlewanie powinno być umiarkowane, ale regularne. Nie dopuśćmy do suchości ziemi w doniczce, ale też absolutnie jej nie przelewajmy ! Jeśli do tego dojdzie, szybko pozbywajmy się nadmiaru wody.

Główna różnica pomiędzy hodowlą bluszczu w domu, a w ogrodzie, jest częstotliwość nawożenia. Roślina hodowana w mieszkaniu potrzebuje tej czynności co najmniej raz na tydzień - możemy zastosować specjalny nawóz do roślin zielonych . Nie zapominajmy o corocznym podcinaniu pędów.

I ostatnia ważna informacja - bluszcz jest trujący! Zawiera szkodliwe substancje, tzw. saponiny, które mogą podrażnić skórę i oczy. W przypadku połknięcia np. przez zwierzę lub dziecko, z dużym prawdopodobieństwem pojawią się problemy z układem pokarmowym.

Źródło: elle.pl/decoration

[EMBED-181]

[EMBED-182]

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

undefined

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy