Drzewko Bonsai w domu - jak o nie dbać?
Najbardziej cenionymi są bonsai z drzew długowiecznych, takich jak cisy, świerki, sosny czy dęby i jałowce. Wyróżnia się rozmaite style, według których należy zastosować odpowiednią pielęgnację w celu uzyskania zamierzonego efektu.
Uzyskanie wybranej formy drzewka bonsai wiąże się z dobrze dobraną pielęgnacją. Roślina jest przycinana, jej pędy są uszczykiwane, aby doprowadzić ją do miniaturowej formy. Nie można zapominać także o nawożeniu. Często w donicach z drzewkami umieszczane są kamienie, czy inne rośliny, aby stworzyć miniaturowy las.
Skuteczna pielęgnacja drzewka bonsai
Drzewko bonsai jest piękne, ale również ma duże wymagania w kwestii pielęgnacji, znacznie większe niż inne domowe rośliny. Opieka nad tymi wyjątkowymi drzewkami wymaga sporego bagażu wiedzy i systematyczności.
Te miniaturowe drzewka wsadzane są zwykle do płaskich doniczek, w takim pojemniku jest mało podłoża, wobec tego są narażone na przesychanie. Do uprawy bonsai wykorzystuje się podłoże z mieszanki gliny, torfu i gruboziarnistego piachu. Donice powinny zawierać duże otwory, przez które odprowadzany jest nadmiar wody.
Znajdź najlepsze miejsce w domu dla swojego drzewka bonsai
Oczywistym jest fakt, iż miejsce, w którym umieścimy naszą roślinę, powinno być uzależnione od jej wymagań. Dodatkowo w przypadku urokliwego drzewka bonsai warto, aby było jak najlepiej wyeksponowane.
Nawożenie drzewka bonsai to klucz do sukcesu
Do pielęgnacji drzewek bonsai stosujemy rozpuszczalne w wodzie nawozy. Wymagają one systematycznego nawożenia od kwietnia do sierpnia. Aby dostarczyć im marko i mikroelementów dobieramy odpowiedni preparat do indywidualnych wymagań rośliny.
Na rynku jest dostępnych wiele opcji specjalnie dobranych produktów dla tego rodzaju ozdób. Ich skład i zawartość składników jest odpowiednio dobrany do pielęgnacji rośliny.
Pielęgnacja bonsai zależna od pór roku
W zależności od pory roku drzewka bonsai wymagają od nas różnej pielęgnacji.
Wiosną, jak wszystkie rośliny, tak również i omawiana, budzi się do życia i zaczyna intensywnie rosnąć. To moment, aby wyciąć stare korzenie, przesadzić roślinę i ewentualnie, gdy zrobi się cieplej - wynieść ja na dwór.
Latem pamiętajmy na pewno o podlewaniu i nawożeniu. Jesienią weźmy pod uwagę to, iż bonsai przygotowują się do zimowego snu. Rośliny już nie przycinamy, podlewamy umiarkowanie i przestajemy nawozić. Gdy temperatura zaczyna spadać - zabieramy je do domu.
Zimą, bonsai, które spędzają czas na zewnątrz, obficie podlewamy i dołujemy doniczkę w ziemi. Podstawę pnia zabezpieczamy słomą, a koronę agrowłókniną. Rośliny domowe przenosimy w chłodniejsze miejsce, podlewamy rzadziej i nie nawozimy.
Źródło: muratordom.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek: