Borówka amerykańska uwielbia ten kompost. Krzaczki obsypią się owocami
Borówki amerykańskie stały się jednymi z częściej kupowanych krzaczków do ogrodu. Ich owoce szybko dojrzewają, są duże i soczyste. Jeżeli chcemy, żeby borówka dała obfite zbiory, warto zadbać o odpowiednie nawożenie. Podpowiem jaki kompost pod borówkę sprawi, że pięknie nam zaowocuje.
Najważniejsze zasady podczas uprawy borówki amerykańskiej
Zanim zajmiemy się kompostem pod borówkę, kilka wskazówek odnośnie hodowli borówki amerykańskiej. Przede wszystkim należy pamiętać, że to roślina z rodziny wrzosowatych, dlatego najlepiej rośnie w lekko kwaśnej glebie. Najlepiej jeśli podłoże ma od 3,5 do 4 pH.
Kolejną kwestią przy uprawie borówki, jest znalezienie odpowiedniego stanowiska. Dobrym wyborem będzie nasłonecznione miejsce, w którym owoce będą mogły równomiernie dojrzeć. Ale co możemy zrobić, żeby borówki obficie owocowały? Oczywiście warto przygotować kompost pod borówki. Ważne jest także przycinanie krzaczków.
Borówkę amerykańską przez pierwsze 3-4 lata warto podcinać. Ważne jest usuwanie martwych i słabych pędów. Natomiast idealny kompost pod borówkę możemy przygotować sami z odpadów, które często zostają w naszym ogrodzie.
Nałóż na spalony spód garnka. Brud sam zacznie odchodzić, efekt widać od razuTen kompost idealnie sprawdzi się do borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska najlepiej rozwija się w glebie kwaśnej, dlatego kompost pod nią powinien mieć właśnie taki odczyn. Wiele składników potrzebnych do przygotowania kompostu znajdziemy w naszym własnym ogrodzie.
Na początek warto wyznaczyć miejsce do składowania odpadów. Jeśli nie mamy zbyt wielu krzaczków, miejsca na kompost nie musi być aż tak dużo. Natomiast do kompostu pod borówki wrzucajmy kwaśny torf, pędy, liście i kwiaty z roślin kwaśnolubnych, np. azali oraz części krzewów i drzew iglastych. Dobrze sprawdzą się także szyszki i soki owoców cytrusowych, jeśli zostały nam w kuchni.
Kiedy stosować kompost pod borówkę?
Kompost rozkładamy pod krzaczki dwa razy w roku. Pierwsze nawożenie najlepiej wykonać wiosną i jesienią. Wiosną rozkładamy kilka centymetrów kwaśnego kompostu, aby zasilić roślinę po zimie.
Jesienią natomiast kompostowanie dostarczy borówce cennych składników odżywczych i dodatkowo ochroni ją przed przymrozkami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętajmy o tych dwóch terminach, w krzaczki latem szybko i bogato zaowocują.