DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Brzęczą i wplątują się we włosy. Chrabąszcze niszczą plony
Fot. Canva/Artush; photographer

Brzęczą i wplątują się we włosy. Chrabąszcze niszczą plony

30 kwietnia 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Późną wiosną ogrody tętnią życiem. To okres intensywnego wzrostu i kwitnienia roślin, a także wzmożonej aktywności owadów, w tym zapylaczy i chrabąszczy majowych.

O ile jednak pszczoły i inne owady zapylające są mile widziane w naszych ogrodach, to do chrabąszczy podchodzimy z rezerwą, a czasem wręcz z lękiem. Czy słusznie?

Chrabąszcz potrafi przestraszyć

Chrabąszcz majowy to jeden z gatunków chrząszcza, reprezentujący rodzinę żukowatych. Posiada charakterystyczne dla tego rodzaju skrzydła i czułki, a także duży odwłok.

Dorosłe osobniki osiągają spore rozmiary i mają ok. 3-4 cm długości. Dość duże są także larwy chrabąszcza majowego zwane pędrakami. Charakteryzuje je jasna kolorystyka i duża żarłoczność.

Cechą charakterystyczną chrabąszczy majowych jest hałas, jaki wydają podczas lotów, które wykonują w porze wieczornej . Ich aktywność przypada zwykle na maj, ale też czerwiec i lipiec.

Chrabąszcz
Fot. Canva/Magronice

Czy chrabąszcz majowy jest groźny?

Spory rozmiar owada i charakterystyczny hałas, jaki wydaje podczas lotu, może napawać lękiem. Chrabąszcza majowego nie trzeba się jednak bać - nie zagraża on ludziom i nie gryzie . Nie ma także żadnych danych na temat reakcji alergicznej, jaka mogłaby wystąpić w kontakcie z tym owadem.

Jedyne niebezpieczeństwo związane z obecnością chrząszczy majowych to ryzyko wplątania się ich we włosy za sprawą szybkiego przemieszczania się i intensywnego poruszania odnóżami .

Uważaj na chrabąszcze majowe w ogrodzie

To, że chrabąszcze majowe nie są w stanie zrobić krzywdy człowiekowi, nie oznacza, że są zupełnie przyjazne, a ich obecność mile widziana. Aktywność tych owadów jest szczególnie uciążliwa dla ogrodników. Dlaczego?

Żarłoczne larwy mogą uszkodzić rośliny w ogrodzie i zniszczyć plony. Pędraki żerują bowiem na bulwach i cebulach warzyw oraz kwiatów, nie oszczędzają także korzeni i trawników. Szczególnie narażone na ich bytowanie są młode sadzonki i siewki.

Również dorosłe owady mogą narobić w ogrodzie poważnych szkód. Te osobniki żerują w koronach drzew i w wysokich krzewach, pożerając liście i siejąc spustoszenie w sadach owocowych.

Jak się pozbyć chrabąszczy majowych?

Pozbycie się tego owada z ogrodu może nie być proste. Jeśli nie mamy do czynienia z dużą populacją, można próbować metod fizycznych, czyli po prostu strącać chrabąszcze z gałęzi i wyzbierać.

Metoda ta nie zadziała jednak w przypadku larw. Te najlepiej zwalczać środkami ochrony roślin z zawartością nicieni, czyli pasożytów żerujących na pędrakach.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych pułapek na owady , które wabią chrabąszcze za pomocą feromonów lub światła, które przyciąga dorosłe osobniki podobnie jak świetliki.

Larwy
Fot. Canva/Valeri Pavljuk

Zobacz także:

Prognoza pogody na majówkę. O grillu można zapomnieć
Wiosną posadź w ogrodzie. Roślina kwitnie 120 dni w roku
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy