DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Bujne, rozłożyste hortensje w moim ogrodzie to nie przypadek. Po prostu podlewam je o konkretnej godzinie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 18.09.2023 13:19

Bujne, rozłożyste hortensje w moim ogrodzie to nie przypadek. Po prostu podlewam je o konkretnej godzinie

podlewanie hortensji
shutterstock/Natallia Ustsinava

Hortensje zachwycają swoimi kolorowymi i obfitymi kwiatostanami. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będą cieszyć nas kwiatami aż do jesieni. Kluczem jest odpowiednie podlewanie tych roślin.

Nie każdy wie, że hortensje wręcz uwielbiają wodę. Prawidłowa technika podlewania sprawi, że będą kwitły nieprzerwanie do pierwszych przymrozków. Niżej zdradzam więcej.

Jak dużo wody potrzebują hortensje?

Podlewanie hortensji to naprawdę ważny zabieg pielęgnacyjny. Ich nazwa łacińska Hydrangea w tłumaczeniu oznacza Wodny krzew. Sama nazwa sugeruje, jak bardzo rośliny te uwielbiają wodę.

Potrzeby hortensji wynikają również z tego, na jakim stanowisku roślina najlepiej się rozwija. Krzewy z kolorowymi kwiatami najlepiej rosną w miejscach pełnych słońca. Właśnie dlatego potrzebują naprawdę obfitego podlewania.

W czasie podlewania hortensji warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jaki przyjąć schemat nawadniania krzewów? W dalszej części artykułu podpowiem, jak ja dbam o moje hortensje.

podlewanie hortensji
Canva / Jana, pixabay

Jak często podlewać hortensje?

Podlewanie hortensji należy dostosować do tego, jakie warunki panują na zewnątrz. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie przelana. O przelaniu może świadczyć błotna kałuża wokół krzaczków.

Najlepiej hortensje podlewać 2-3 razy w tygodniu większą ilością wody. Krzewy zdecydowanie wolą ten sposób niż codzienne nawadnianie niedużą ilością wody. W czasie upałów zwiększam ilość dni.

Ważne jest również to, czym podlewamy hortensje. Sam zabieg najlepiej wykonywać z samego rana lub późnym wieczorem. Poniżej wyjaśniam, czym dokładnie nawadniać krzewy.

Czym podlewać hortensje?

Hortensje najlepiej podlewać odstaną wodą. Taka prosto z kranu nie sprawdzi się najlepiej. Inną opcją jest wykorzystanie zebranej deszczówki. W czasie podlewania należy uważać na liście i kwiaty.

Hortensje są naprawdę piękną ozdobą w ogrodzie. Dowiedz się też, jak zmienić kolor kwiatów. Wystarczy odpowiednio dobrać podłoże.

podlewanie hortensji
Canva / rdparis22, Getty Images
Polecane