Ceny cukru 2023 wystrzelą? Ludzie już się boją
Jesteśmy u progu kolejnego kryzysu na rynku produktów spożywczych. Ceny cukru po raz kolejny rosną na potęgę. Wedle specjalistów, już niedługo wszyscy odczujemy drastyczne podwyżki cen cukru.
„Fakt” alarmuje o tym, że specjaliści rozważają wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży cukru. Jakich cen możemy się spodziewać? Czy cukier przebije magiczną granicę 10 zł za kilogram? Zobaczcie, ile będzie kosztował cukier w kolejnych miesiącach.
Ceny cukru w 2023 roku szokują
Końcówka 2023 roku zapowiada się niezwykle dramatycznie. Rynek produktów spożywczych po raz kolejny stoi u progu kryzysu. Już teraz wiadomo, że na rynkach światowych ceny cukru dosłownie wariują.
Z tygodnia na tydzień ceny cukru ulegają zmianie, a przypominamy, że już teraz są one wygórowane. Średnio za 1 kilogram cukru musimy obecnie zapłacić między 5,5-6,5 zł. Jeśli pamiętacie sytuację sprzed roku, wiecie czym skończyły się nagłe podwyżki cen cukru.
Jeśli macie możliwość, to już teraz róbcie zapasy cukru. Możliwe, że sytuacja, w której cukier przebije granicę 8 zł/kg jest bliżej, niż sądzimy. W dalszej części artykułu przedstawmy Wam dramatyczne wyliczenia specjalistów w kwestii cen cukru w 2023 roku.
Ceny cukru w 2023 roku wedle specjalistów
Ceny cukru w 2023 roku to temat spędzający sen z powiek wielu specjalistom. Zmieniają się ona naprawdę niezwykle dynamicznie. Dane obrazują, że w styczniu 2023 roku ceny cukru były niemalże o 190% wyższe, niż w 2022 roku.
W lipcu wzrost ten wynosił 147% w stosunku do roku ubiegłego. Obniżki te były jednak tylko pozorne, gdyż tak wysoka różnica cen cukru w 2023, a 2022 roku to istny absurd. Polska nie jest jednak odosobnionym krajem.
Kryzys cukrowy szaleje również w Wielkiej Brytanii. Londyńska giełda notowała w ostatnim czasie najwyższe ceny cukru od 5 lat, z cenami 740 dolarów za tonę. Dynamiczne zmiany cen cukru w 2023 roku wynikają z malejącej podaży tego towaru na rynku.
Ceny cukru 2023 – znamy przyczynę kryzysu
Jak podaje „Fakt”, na ceny cukru w 2023 roku wpływ miała malejąca podaż tego surowca:
– Wpływ na to miały słabsze plony buraka cukrowego w Europie, ale przede wszystkim susza i mniej trzciny cukrowej, jaką zebrano w Indiach oraz Meksyku - informuje „Fakt".
Niestety, wzrost cen cukru będzie powodował znaczące podwyżki innych produktów spożywczych:
– Tylko część cukru na naszym rynku trafia do sklepów. Resztę wykorzystują zakłady spożywcze i przetwórcze. Wzrost cen cukru oznacza więc podwyżki cen wielu produktów m.in. słodyczy, soków i napojów, przetworów mlecznych, czy choćby płatków śniadaniowych – informuje „Fakt”.
Warto jednak zauważyć, że popyt na cukier rośnie w sezonie letnim i jesiennym, kiedy to robimy przetwory na zimę i maleje w pozostałych okresach roku. Oznacza to, że kryzys na rynku spożywczym może być odczuwalny znacznie mniej, niż szacują specjaliści.