Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Spleśniałe pomidory zwykle lądują w koszu. Dla ogrodników są bezcenne
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 12.09.2023 12:31

Spleśniałe pomidory zwykle lądują w koszu. Dla ogrodników są bezcenne

spleśniały pomidor
Fot. shutter/radoszki

Kupienie odpowiedniej ilości jedzenia wcale nie jest takie proste. Czasem kupimy za dużo produktów, a na tych leżących zbyt długo pojawia się pleśń. Niektóre zepsute warzywa możemy jeszcze wykorzystać. Jak to zrobić ze spleśniałym pomidorem?

Owoce i warzywa, na których pojawiła się pleśń, nie nadają się do zjedzenia. Jednak możemy wykorzystać je w inny sposób. W artykule podpowiemy, jak to zrobić. Dla ogrodników takie warzywa są bezcenne.

Dlaczego spleśniałych pomidorów nie wolno jeść?

Jedzenie spleśniałych pomidorów jest niebezpieczne. Czasem decydujemy się odkroić zepsuty fragment warzywa, jednak to nie najlepsze rozwiązanie. Dlaczego nie powinniśmy tego robić?

Spleśniałe pomidory są skażone w całości. Zjedzenie takiego warzywa może prowadzić do zatrucia pokarmowego i jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Na szczęście możemy wykorzystać je w inny sposób.

Ogrodnicy mają ciekawy sposób na wykorzystanie zepsutych pomidorów. Możemy sami go spróbować. Jak wykorzystać spleśniałe pomidory? W artykule podpowiemy, co robić, żeby nie lądowały w koszu.

spleśniały pomidor
Canva / ratmaner, Getty Images

Tak możesz wykorzystać spleśniałe pomidory

Spleśniałe pomidory mogą być początkiem naszej własnej plantacji. Wystarczy warzywo przekroić i wydobyć z niego kilka pestek. Następnie kładziemy je na waciku lub w doniczce z wilgotną ziemią.

Wacik lub doniczkę stawiamy w słonecznym miejscu i pilnujemy, żeby nie brakowało nasionom wody. Najlepiej ten zabieg przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Nasiona można wykorzystać również w innych częściach roku.

Pomidory mogą spleśnieć również na jesień i w zimie. W takiej sytuacji musimy postępować trochę inaczej. Niżej wyjaśniamy, jak przechować nasionka do wiosny i co z nimi zrobić. 

Jak przechować nasionka na zimę?

Jeśli w zimie spleśnieje nam pomidor, nasionka wyciągamy i kładziemy na ręczniku papierowym. Następnie kładziemy w słonecznym miejscu, w którym szybko wyschną. Nasionka chowamy do słoiczka lub koperty. Będą idealne na wiosnę.

Własna uprawa pomidorów będzie cudowną przygodą. Dowiedz się też, jak uprawiać pomidory na balkonie lub tarasie.

spleśniały pomidor
Canva / Julia Dementeva, Getty Images