DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Co 2 tygodnie podlej nią rabarbar. Obrodzi jak nigdy
Fot. YouTube/Stark Bro's

Co 2 tygodnie podlej nią rabarbar. Obrodzi jak nigdy

26 kwietnia 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Rabarbar to niezwykle ceniona roślina jadalna, która na dobre zadomowiła się w naszych ogrodach. Jest stosunkowo prosta w uprawie i dobrze radzi sobie nawet w trudniejszych warunkach, ale wymaga kilku ważnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Aby zapewnić mu obfity wzrost i sprawić, że rabarbar pokryje się dużymi liśćmi, należy przede wszystkim zadbać o jego odpowiednie nawożenie. Co warto wykorzystać w tym celu? To rośnie w każdym ogrodzie!

Jak uzyskać przepyszny rabarbar?

Rabarbar to wyjątkowa roślina, która znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Nadaje się do sporządzania kompotu i dżemów, jest popularnym dodatkiem do ciast, a także do potraw wytrawnych, np. do mięs. Już od początku maja można cieszyć się wyjątkowym smakiem rabarbaru, który coraz częściej uprawiamy w naszych ogrodach .

Przy uprawie rabarbaru należy pamiętać o kilku podstawowych czynnościach i terminach. Sadzenie rabarbaru przez podział karp najlepiej zaplanować na jesień , żeby roślina dobrze ukorzeniła się przez zimę. Sadzonki umieszczamy w zasilonej obornikiem i kompostem glebie.

Pielęgnacja rabarbaru sprowadza się do spulchniania i odchwaszczania gleby. Ważnym zabiegiem jest także usuwanie kwiatostanów, o czym należy pamiętać w okresie wczesnowiosennym. Aby rabarbar pięknie obrodził, warto go regularnie nawozić począwszy od wczesnej wiosny przez całe lato. Doskonale w tym celu nada się naturalna gnojówka z pokrzywy.

Rabarbar
Fot. Canva Pro/Grahamphoto23

Przepis na gnojówkę z pokrzywy

Do przygotowania naturalnego nawozu z pokrzywy wykorzystujemy jej młode liście bogate w składniki odżywcze. Kilogram posiekanych liści umieszczonych we wiadrze zalewamy 10 l wody i odstawiamy w osłonięte od słońca miejsce. Możemy przykryć gazą, by zapewnić cyrkulację powietrza.

W ten sposób po dwóch tygodniach uzyskamy ok. 10 l nawozu. Należy przy tym pamiętać o codziennym mieszaniu gnojówki . Gdy zobaczymy, że warstwa piany zanikła, wtedy można skorzystać z nawozu.

Jak i kiedy nawozić rabarbar?

Gnojówka z pokrzywy powinna zostać rozcieńczona z wodą i dopiero tak przygotowanym płynem podlewamy nasadzenia. Pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ilością nawozu oraz z częstotliwością jego stosowania.

Przyjmuje się, że optymalny odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi dawkami naturalnego nawozu to w przypadku rabarbaru około dwa tygodnie . Dokarmiamy w ten sposób roślinę od wiosny do lata i cieszymy się obfitymi plonami

Rabarbar
Fot. Canva Pro/Björn Buxbaum-Conradi

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Stark Bro's” na YouTube

Zobacz także:

Nigdy nie ładuj tak telefonu w domu. Bateria długo nie przetrwa
Rozcieńczają wodą i leją pod ogórki. Mają dwa razy większe zbiory
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy