Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Co za doniesienia, koniec z abonamentem RTV? Miliony Polaków prawdopodobnie odetchną z ulgą
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 04.12.2023 15:29

Co za doniesienia, koniec z abonamentem RTV? Miliony Polaków prawdopodobnie odetchną z ulgą

Abonament RTV
Canva / vvoevle; Ihar Leichonak

Finansowanie mediów publicznych od dawna wzbudzało wiele kontrowersji. System pobierania abonamentu RTV jest nieszczelny. Właśnie dlatego rekompensata za niepobrane opłaty stała się źródłem dochodu TVP.

Nowa większość w sejmie chce zająć się kwestią finansowania mediów publicznych, jak tylko zostanie powołany nowy rząd. Czy to oznacza koniec abonamentu RTV?

Zmiany w finansowaniu mediów publicznych

System finansowania mediów publicznych jest nieszczelny, a wiele osób nie deklaruje posiadania radia lub telewizora. To sprawiło, że TVP jest finansowane głównie z rekompensat wypłacanych przez sejm.

Telewizji Polskiej z tytułu rekompensat wypłacono aż 2 mld zł. Okazuje się, że wypłacane przez sejm środki stanowiły do tej pory aż 67% budżetu TVP. Nowa większość w sejmie chce zmienić abonament RTV.

System pobierania opłat w ramach abonamentu RTV jest wadliwy. Wiele osób unika płacenia z telewizję i radio. Kolejnym problemem jest naprawdę wysoka kwota, która wynosi 330 zł rocznie. Czy coś się zmieni w tej kwestii? Pojawiły się różne propozycje.

telewizja
Canva / Nothing Ahead, Pexels

Co dalej z abonament RTV?

Jedną z propozycji jest zastąpienie dotychczasowej opłaty abonamentowej wejście Telewizji Polskiej w rynek reklam. Dzięki temu TVP zyskałoby kolejne solidne źródło dochodów. Jednak to nie jedyna propozycja. 

Aktualnie abonament RTV wynosi aż 330 zł rocznie, co sprawia, że wiele osób stara się go uniknąć. Bogdan Zdrojewski, który ma zostać szefem sejmowej komisji kultury, zaproponował zmniejszenie tej kwoty.

Abonament RTV miałby wynosić 9 zł rocznie od osób fizycznych i podmiotów gospodarczych niezależnie od ilości urządzeń. Co jeszcze miałoby ulec zmianie? Opłata audiowizualna byłaby pobierana inaczej niż dotychczas.

Nowe podejście do abonamentu RTV

Zmianie miałby ulec też sam sposób pobierania opłat. Dzięki temu uniknięcie abonamentu RTV nie byłoby takie proste. Jakie dokładnie plany ma rząd? Kwota 9 zł za telewizje i rado byłaby doliczana do PIT-u lub CIT-u.

Znacznie mniejsza opłata za abonament nie byłaby stratą dla TVP. Niższa kwota zastąpiona zostanie skutecznym sposobem pobierania opłat. Jednak jeszcze musimy poczekać na ostateczne decyzje rządzących.

telewizja
Canva / vvoevale

Zobacz także: