Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Co zrobić z choinką po świętach? Zamiast do śmietnika, wrzuć ją do ogrodu - wiosną sobie podziękujesz
Adam Moskal
Adam Moskal 03.01.2023 14:49

Co zrobić z choinką po świętach? Zamiast do śmietnika, wrzuć ją do ogrodu - wiosną sobie podziękujesz

Co zrobić z choinką po świętach?
Canva/Tyler Tomasek, Getty Images

O tej porze roku wielu Polaków zastanawia się co zrobić z choinką po świętach. O ile nie zdecydowaliśmy się na sztuczne drzewko, w jakiś sposób należy zutylizować suchą choinkę, z której powoli zaczynają sypać się igły. Niżej zdradzamy najlepsze rozwiązania, które sprawdzą się w wielu domach.

Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że przed utylizacją choinki należy pozbawić ją wszelkich ozdób, wyjąć ją z doniczki, a także oczyścić z ziemi. Dopiero tak oporządzona roślina może zostać wystawiona na śmietnik.

Zanim jednak zdecydujesz się na ostateczność, rozważ poniższe propozycje. Dzięki nim zdołasz wykorzystać choinkę w stu procentach, co jest zdecydowanie bardziej ekologiczne niż zwykłe wyrzucenie jej na śmietnik.

Co zrobić z choinką po świętach?

Jeśli masz choinkę w doniczce i wiesz, że ta była w niej hodowana od samego początku, możesz spróbować przesadzić ją do ogrodu. Najlepiej robić to od kwietnia do maja, wtedy jest największa szansa na przyjęcie drzewka. Choinka przesadzona z gruntu raczej się do tego nie nadaje - zwykle mają one przycięte korzenie i po posadzeniu mogą chorować.

Innym patentem jest użycie gałązek do ochrony innych roślin przed mroźnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli gałązki nie zgubiły jeszcze igieł, oddziela się je od pnia, a następnie układa jako osłony przeciwmrozowe dla roślin cebulowych, niskich krzewów oraz bylin. Dzięki temu dotrwają one do wiosny.

Te same gałęzie można zastosować także jako wiatrochron na werandzie czy innych konstrukcjach. Odpowiednio gęste ustawienie ich sprawi, że nawet po zrzuceniu igieł będą dobrze izolować od wiatru.

Zostaw choinkę w ogródku

Dla niektórych ta wizja może wydawać się kontrowersyjna, jednak odłożenie choinki bez ozdób w ogródku niesie ze sobą wiele dobrego. Najważniejszy jest fakt, że drzewko może stać się schronieniem dla różnych owadów i zwierząt, które zimą potrzebują ciepłego i bezpiecznego miejsca do bytowania.

Jeśli nie masz miejsca na tego typu projekty, możesz śledzić projekty "oddaj choinkę", które prowadzone są w wielu miejscowościach. Takie akcje możesz znaleźć w lokalnej prasie, urzędach lub stronach internetowych o tematyce ekologii.

Co zrobić z choinką po świętach?
Co zrobić z choinką po świętach? Canva/RomeoLu, Getty Images

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  1. Z tych składników za grosze zrobisz domowy proszek do zmywarki. To najtańszy sposób na świecie

  2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz