Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu? Nie wylewaj go do zlewu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 12.02.2024 08:22

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu? Nie wylewaj go do zlewu

Co zrobić ze zużytym olejem?
Canva/Africa images

Schabowe, mielone, frytki, pączki, faworki… To tylko przykłady potraw, które smażymy na tłuszczu. Dania przyrządzane w ten sposób smakują rewelacyjnie, jednak zawsze zostaje pewien problem. Stary, zużyty olej.

Wielu Polaków popełnia ogromny błąd, przez co narażają się na dodatkowe koszty. Jeśli wy również utylizujcie go, wlewając go do zlewu, robicie to źle. Co więc należy zrobić ze zużytym olejem po smażeniu? Pozwólcie, że zdradzimy wam na to nasz patent.

Co zrobić ze zużytym olejem? Nie wylewaj go do kanalizacji!

Tłuszcz to niewątpliwie jeden z najtrudniejszych produktów do utylizacji, tym bardziej że do smażenia używa się znacznych jego ilości. Chcąc szybko pozbyć się niechcianego problemu, często wylewamy go bezpośrednio do zlewu, popełniając przy tym ogromny błąd.

Nie należy wlewać także zużytego oleju bezpośrednio do toalety. Jednakże najgorsze co można zrobić to wlać do opływu gorący olej. To niemalże pewnik, że uszkodzicie tym działaniem sanitariaty.

W takim razie, co zrobić ze zużytym olejem? Sposób na zużyty olej jest wiele. Najprościej będzie zlać go do butelki i oddać do selektywnej zbiórki odpadów tzw. PSZOK. Warto jednak upewnić się, jakiego typu oleje przyjmuje wspomniany organ w waszej okolicy.

Co zrobić ze zużytym olejem 3.jpg
Canva/Prime Stock

Alternatywne sposoby na zużyty olej. Zutylizuj go prawidłowo

Szaleństwem byłoby jednak oddać do selektywnego punktu odpadów minimalne ilości oleju. Alternatywnym sposobem na to, co zrobić ze zużytym olejem jest przelanie go do plastikowej butelki i wyrzucenie do odpadów zmieszanych. Dzięki temu pozbędziemy się problemu i jeszcze zadbamy o środowisko.

W Polsce coraz częściej pojawiają się na osiedlach także specjalne kontenery na zużyte tłuszcze. Mimo że nie jest to popularny trend, ten zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jak umyć naczynia z tłuszczu?

Skoro wiecie już, co zrobić ze zużytym olejem mamy dla was jeszcze jedną poradę. Po smażeniu proponujemy poczekać aż patelnia lub garnek wystygnie, po czym zalecamy zebrać nadmiar oleju za pomocą ręczników papierowych.

Ręczniki możecie śmiało wyrzucić do odpadów zmieszanych, zapewniając sobie, że minimalna ilość oleju pozostałego na patelni będzie prostsza do zmycia i zapewne nie zaszkodzi przepustowości odpływu.

Co zrobić ze zużytym olejem.jpg
canva/pixelshot

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10