Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Co zużywa najwięcej prądu w domu? Będziesz zaskoczony
Adam Moskal
Adam Moskal 29.11.2023 14:19

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Będziesz zaskoczony

Podłączanie wtyczki do gniazdka
canva/Proxima Studio

Bez energii elektrycznej w dzisiejszych czasach bardzo ciężko funkcjonować. Większość urządzeń, z których korzysta się na co dzień, potrzebuje prądu do działania. Niektóre z nich wymagają go wyjątkowo dużo.

Wiele osób z pewnością zastanawia się, który sprzęt pobiera najwięcej prądu. Odpowiedź jest zaskakująca, ponieważ wielu ludzi korzysta z niego praktycznie każdego dnia. 

Jak ograniczyć zużycie prądu w domu?

W naszych domach można znaleźć urządzenia, z których nie korzysta się na bieżąco, a mimo to, dalej podłączone są do kontaktów. Tacy ukryci złodzieje prądu oczywiście nie są największymi pożeraczami energii, jednak w skali roku mogą przynieść straty. Dlatego, jeśli z czegoś nie korzystasz, np. drukarki — odłącz ją od kontaktu. 

Projekt bez nazwy - 2023-11-29T141701.033.jpg
canva/Tatarinov Andrey, Изображения пользователя Андрей

Listwa z podłączonymi wtyczkami

Co zużywa najwięcej prądu w domu?

Na portalu Wirtualna Polska przeprowadzono badanie Ogólnopolski EkoTest. W jego ramach pytano uczestników co zużywa najwięcej energii elektrycznej — suszarka do prania, zmywarka oraz kuchenka indukcyjna. 

Większość ankietowanych nie zdołała odpowiedzieć na powyższe pytanie poprawnie. 55% badanych stwierdziło, że suszarka do prania zużywa najwięcej energii. Druga w kolejności znalazła się zmywarka, jednak żadne z tych urządzeń nie pobiera najwięcej prądu. 

Największy pożeracz pradu

W gospodarstwach domowych największym złodziejem prądu jest kuchenka indukcyjna. W ciągu roku zużywa prawie trzy razy więcej energii niż lodówka i nawet pięć razy więcej niż pralka. 

Trzeba oczywiście pamiętać, że wyniki te są uśrednione. Oznacza to, że pobór prądu zależy od naszych przyzwyczajeń. Jeśli w domu telewizor działa non stop, to on może pobierać najwięcej energii. Proporcjonalnie, mimo wszystko na pierwszym miejscu znajduje się kuchenka z indukcją. 

Projekt bez nazwy - 2023-11-29T141824.999.jpg
canva/Изображения пользователя Henadzi

Płyta indukcyjna podczas włączania

Zobacz także: