Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Czarne złoto ogrodników. Działa cuda na rośliny
Kamil Świętek
Kamil Świętek 12.05.2023 13:41

Czarne złoto ogrodników. Działa cuda na rośliny

Naturalny nawóz do roślin - domowy kompostownik
Canva/Stanislav Ostranista, Getty Images

Nawożenie roślin to podstawowa forma dbania o bogate plony. Najczęściej wykorzystujemy do tego syntetyczne nawozy z domieszką potasu, albo azotu. Chemia jednak nie jest obojętna. Zobaczcie jak zrobić własny nawóz do roślin i zadbać o Eko uprawy.

Czym jest kompostowanie? Eko nawóz do roślin

Kompostowanie jest procesem długotrwałym, aczkolwiek bardzo prostym. Wystarczy stworzyć kompostownik/pryzmę i składować produkty na kompost w określonym miejscu. Następnie natura zrobi swoje i w procesie gnilnym przetworzy produkty kompostowe w pełnowartościowy nawóz do roślin.

Kompostownik/pryzma ma wiele zalet. Nie dość, że pozbywamy się odpadów, to jeszcze pozyskujemy darmowy i ekologiczny nawóz do roślin, który może posłużyć także do ściółkowania, czy użyźniania gleby. 

Nie uwierzycie kto poprowadzi „Nasz nowy dom”. W końcu wyszło na jaw Brudne fugi w łazience odświeżysz za grosze. Domowa pasta jest hitem

Jak stworzyć własny nawóz do roślin?

Załóżmy, że założyłeś już swój kompostownik. Niezależnie czy skonstruowałeś z drewnianych beczek, gdzie składujesz odpady organiczne, czy z syntetycznych koszy gdzie składujesz odpady, musisz pomyśleć do czego wykorzystasz kompost.

Częstym błędem ogrodników jest bezmyślne tworzenie pryzmy przykładowo chcą oni stworzyć azotowy nawóz pod fasolkę szparagową, a przez brak wiedzy tworzą środowisko potasowe, które nie tylko nie użyźni, ale może nawet  zniszczyć plony jeśli zostanie zastosowane w niewłaściwym miejscu.

Dlatego też przed rozpoczęciem składowania odpadów, dowiedz się jakie z nich pozwolą Ci uzyskać naturalny nawóz do roślin o odpowiedniej charakterystyce. Nawozy naturalne również różnią się swoją specyfiką. Nawóz do roślin pochodzenia odzwierzęcego będzie posiadał inne właściwości, niż nawóz roślinny. Nie sztuką jest stworzyć naturalne wysypisko odpadów – sztuką jest go właściwie wykorzystać.

Gotowy kompostownik.png
Canva/Imagesiness, Getty Images

Jak pozyskać dobry nawóz do roślin? Od pryzmy do nawozu w kilku krokach!

Przejdźmy do kolejnego aspektu. Masz gotowy, starannie wyselekcjonowany kompost, który leżakuje około 2 lat. Mimo to, wciąż jest on jedynie półproduktem. Musisz więc odpowiednio go przetworzyć. W tym celu należy przesiać zawartość kompostownika. Domowa praktyka uczy, by wykorzystać do tego sito budowalne lub ogrodnicze. W przypadku braku narzędzi można do tego zaadaptować skrzynkę z dziurami.

Proces przetwarzania kompostownika naturalny nawóz do roślin jest następująca:

  1. Przygotowane sito umieszczasz w wiaderku.
  2. Przekładasz kompost na sito szczególną uwagę zwracając na to by maksymalnie wykorzystać kompost z samego dołu kompostownika (to najbardziej wartościowy nawóz).
  3. Ruszając sitem oddzielasz podgnity materiał od ziemi kompostowej (to najbardziej wartościowy nawóz do roślin).
  4. Materiał, który pozostanie na sicie, należy ponownie włożyć do kompostownika. Będzie go można wykorzystać za jakiś czas.

Jak widzisz czarne złoto ogrodników może i nie błyszczy, ale posiada to, czego rośliny potrzebują najbardziej, a to bezcenne znalezisko. 
 

Tagi: Rośliny
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10