Czy czeka nas najdroższa zima od lat? Analitycy alarmują przed wzrostem cen gazu
Wzrost cen gazu to temat, który jak mantra wraca do opinii publicznej co kilka lat. Szczególnie ciekawy jest on teraz, gdyż europejskie magazyny informują, że są pełne gazu i zdają się w pełni przygotowane na nadejście zimy.
Tymczasem niepokojące wieści dobiegają ze Strefy Gazy oraz od personelu terminalu LNG z Australii. Czy czeka nas kolejny kryzys energetyczny i jedna z najdroższych zim od lat?
Czy czeka nas wzrost cen gazu w Europie?
Wzrost cen gazu to temat, który interesuje nas wszystkich, niezależnie, czy ogrzewamy gazem domy, czy też mamy go jedynie w kuchence gazowej. Trudno być zadowolonym z kolejnych podwyżek opłat.
Obawy wzmagają niepokojące wieści ze Strefy Gazy, w której trwa wojna oraz strajk personelu terminalu LNG z Australii. Obawy te wzmagają informacje z holenderskiego hubu, który jest wyznacznikiem cen gazu dla Europy.
Ta właśnie tam zanotowano niespotykany dotąd wzrost cen gazu o 12%. To jednak nie najgorsza wiadomość. Dostawy gazu na listopad były wyceniane rekordowo wysoko.
Co jest powodem wzrostu cen gazu?
Wzrost cen gazu w Europie jest już pewny. Jego ceny tynkowe ze standardowej wartości 25 euro/MWh rosną do niespotykanych 49 euro za 1 MWh. Z czego wynika tak wysoka podwyżka?
Wedle ekspertów skok cenowy to efekt obaw związanych ze zbrojnym konfliktem izraelsko-palestyńskim i nakazie zamknięcia eksploatacji złóż przez amerykańskiego operatora Chevron.
Na niedomiar złego strajk pracowników Australijskiego LNG nie napawa optymizmem. Ich strajk dwa tygodnie temu spowodował wzrost cen gazu do 43 euro za MWh.
Czy Polskę czeka kryzys energetyczny?
Od czasu napaści Rosji na Ukrainę, Europa stała się szczególnie wrażliwa na wszystkie zakłócenia w dystrybucji gazu. Mimo zadbania przez kraje unijne o nowe możliwości eksportu gazu sytuacja wciąż nie jest stabilna.
Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej z 11 października 2023 tylko potwierdza wspomniane obawy. Organ ten podaje, że nawet wzrost importu LNG nie pozwolił na zrównoważenie gwałtownych spadków rosyjskich dostaw.
Agencja ta informuje o ryzyku zmienności cen szczególnie zimą, co jest powodem dla niepokoju dla całej Europy. Chociaż nie można mówić o kryzysie energetycznym, należy spodziewać się, że rachunki za gaz tej zimy będą naprawdę wysokie.
Zobacz także:
- Ruszt w kuchence gazowej czyszczę tylko tak. Działa za każdym razem
- Nie wylewaj wygazowanego piwa. Przyda się w domu i w ogrodzie
- Mało kto zna trik na rozmrażanie zamrażarki. Jest o niebo szybciej