Czy w tujach mieszkają kleszcze? Ekspert rozwiewa wątpliwości
Tuje zna każdy z nas. Można je spotkać w wielu ogrodach, zarówno tych naszych jak i miastowych. Nadają się, wręcz idealnie jako piękne zielone dekoracje. Ostatnio jednak zaczęto zadawać sobie pytanie: Czy w tujach mieszkają kleszcze? Postanowiliśmy bliżej zbadać temat i przekonać się, czy faktycznie tak jest.
Czy na tujach mieszkają kleszcze?
Nie. Kleszcze nie mieszkają w tujach, a jeśli już to znajdą się tam czystym przypadkiem. Dlaczego? Ponieważ te osobliwe stworzenia wspinają się na wysokość nie większą niż 1,5 metra. Nie jest dla nich korzystne wybieranie się na duże wysokości, gdyż im wyżej, tym mniejsza szansa, że zostaną „zebrane” przez przyszłą ofiarę.
Dodatkowo tuja Szmaragd, jak niektóre inne rośliny wytwarza tak zwany tujon (α-tujon). Działa roztoczobójczo i można go stosować do zwalczania tych nieprzyjemnych stworzeń, a także do odstraszenia, chociażby komarów, pcheł, a nawet mszyc.
Na pytanie, czy w tujach mieszkają kleszcze, mgr Banaszczak odpowiada następująco:
Chcesz mieć piękny, zadbany ogród? W tym tygodniu zabierz się za te praceTo kolejny mit, podyktowany rozbuchanym, ale nieuzasadnionym lękiem. Kleszcze nie mają żadnych korzyści związanych z bytowaniem na tujach, w związku z tym ich obecność na tujach jest kwestią przypadku.
Jak usunąć kleszcza?
Jeśli już stało się tak, że kleszcz znalazł się w naszym ogrodzie, a niefortunnie zostaliśmy jego ofiarą, trzeba wiedzieć, jak poprawnie go usunąć.
Przede wszystkim weź pęsetę, z której pomocą pozbędziesz się nieproszonego pasażera.
Ostrożnie ujmij jego łebek, nie tułów i lekko, ale zdecydowanie wyciągnij kleszcza do góry. Nigdy go nie obracaj!
Na sam koniec przetrzyj ugryzione miejsce środkiem do dezynfekcji. Dobry do tej czynności jest spirytus salicylowy. A gdyby została jakaś część kleszcza, usuń je z wykorzystaniem zdezynfekowanej igły.
Nie zapomnij obserwować miejsca, które zostało ugryzione przez tego pasożyta przez około miesiąc.
Jak tylko pojawi się różowa otoczka — niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Może to oznaczać zainfekowanie boreliozą, więc warto zrobić testy w tym kierunku.
Czy tuje są szkodliwe dla zdrowia?
Wspomniany przez nas wcześniej tujon, olejki eteryczne oraz szereg innych substancji wydzielanych przez tuje jest szkodliwy, ale w dużych, bardzo skoncentrowanych dawkach.
Oto fragment wypowiedzi Pana Banaszczaka, z Arboretum w Rogowie na temat tujonu i jego toksyczności:
“Równie trujący jak tujon jest olejek golteriowy obecny, w co drugiej paście do zębów, nadający charakterystyczny kamforowy aromat i dezynfekujący jamę ustną. Skoro tuje są tak trujące, to dlaczego nie słychać o przypadkach zatruć nimi?"
Wielu ogrodników, którzy zajmują się hodowlą tuj, uważają, że atak na te żywotniki to efekt działań osób, które chcą zabłysnąć w Internecie lub też konkurencji:
“Istnieje duże prawdopodobieństwo, że atak na żywotniki jest celowo inspirowany i wywoływany, przez osoby chcące zabłysnąć w Internecie. Może być wywoływany i napędzany przez osoby walczące z żywotnikami celem promowania kupna innych roślin. Biznes jest bezwzględny. Celowo ktoś wywołuje dezinformację, w tym bazuje na kłamstwach i niedopowiedzeniach. Bardzo zatem zachęcamy do sprawdzania — jakie rośliny zawierają tujon i gdzie go spotykamy. Będziemy w szoku, gdy odkryjemy, że tujon sami celowo pijemy dla "zdróweczka". Uczmy się, nie dajmy się manipulować”. - fragment artykuły pt. „Czy tuje są szkodliwe dla człowieka?” ze strony dionp.pl