DomekIOgrodek.pl > Salon > Czy wrzosy w domu wywołują choroby? Niektórzy się tego obawiają
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 12.09.2023 11:11

Czy wrzosy w domu wywołują choroby? Niektórzy się tego obawiają

wrzosy w domu
Canva / congerdesign, pixabay

Jednym z symboli jesieni zdecydowanie są przepiękne wrzosy. W naszych ogrodach dodają koloru i to właśnie tam najczęściej je spotkamy. Dlaczego wrzosy w domu nie cieszą się taką popularnością? 

Niektórzy wierzą, że wrzosy w domu są źródłem nieszczęścia. Mogą przyczyniać się do wywoływania chorób. Ile w tym jest prawdy? Wyjaśniamy w artykule, skąd wzięło się takie przekonanie.

Gdzie sadzić wrzosy? Czy można mieć je w domu?

Spotkamy różne rodzaj wrzosów. Możemy wybrać te fioletowe, różowe lub po prostu białe. Zwykle pojawiają się w ogrodach na jesień. Najlepiej rosną w pełnych słońca miejscach. Natomiast idealna dla wrzosów ziemia to taka o odczynie lekko kwaśnym.

Wrzosy chętnie sadzimy w ogrodzie, jednak nie cieszą się popularnością w domu. Z czego to wynika? Mówi się, że wrzosy w domu mogą wywoływać choroby i przynosić pecha. Czy to prawda?

Wokół wrzosów w domu narosło sporo mitów. Jedni uważają, że są szkodliwe, a inni uważają, że nie ma w tym nawet ziarenka prawdy. W artykule wyjaśniamy, skąd wzięły się przesądy na temat wrzosów.

wrzosy w domu
Canva / Eivaisia, Getty Images Signature

Czy wrzosy naprawdę wywołują choroby?

Przekonanie, że wrzosy w domu są szkodliwe, wzięło się z wierzeń w krajach skandynawskich. Właśnie w tym regionie wrzosy utożsamiane były z biedą i nieszczęście. Stąd też przekonanie, że wrzosy mogą wywoływać choroby.

W krajach skandynawskich podarowanie komuś wrzosu było uważane za niewłaściwie. Czasem również w Polsce obawiamy się trzymać wrzosy w domu. W rzeczywistości nie wywołują one niepożądanych objawów.

Co ciekawa w innych regionach świata wrzosy utożsamiane są ze szczęściem. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, gdzie wrzosami dekorowane są sale ślubne i co tam oznaczają te kwiaty.

Wrzosy źródłem szczęścia i dobrobytu

Celtowie natomiast wierzyli, że wrzosy przynoszą szczęście. W Szkocji wrzosami dekoruje się ołtarze i sale weselne. Wrzosy w domu możemy spokojnie trzymać, wszystko zależy od tego, w co się wierzy.

Wrzosy zdecydowanie są symbolem jesieni w Polsce. Dowiedz się, czym je podlewać, żeby pięknie rosły.

wrzosy w domu
Canva / lenstravel_com, Getty Images
Polecane