DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Deszczówka w beczce nie zakwitnie. Tak zapobiegniesz jej zielenieniu
canva/shulzie

Deszczówka w beczce nie zakwitnie. Tak zapobiegniesz jej zielenieniu

31 maja 2023
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Beczka na deszczówkę powinna stać w każdym ogrodzie. To ekologiczny sposób wykorzystania wody, który nic nas nie kosztuje, a działa na rośliny lepiej niż woda z kranu. Jeśli oczywiście nie zakwitnie. Woda z glonami nie nadaje się do podlewania. Sprawdź, co zrobić, żeby deszczówka nie zzieleniała.

Beczka na deszczówkę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Beczka na deszczówkę jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy masz zarówno duży, jak i niewielki ogródek. Taka woda jest o wiele lepsza do podlewania niż zwykła kranówka . Dlaczego? Ponieważ w deszczówce nie ma chloru, który niekorzystnie wpływa na kondycję wszystkich roślin.

Beczka na deszczówkę ma jeszcze jeden, ogromny plus. W sezonie letnim nie zwiększymy swoich rachunków za wodę. Płyn zgromadzony w ogrodowych zbiornikach w zupełności wystarczy, aby zasilić cały ogród. W beczkach niestety często pojawią się glony.

Glony uwielbiają nasłonecznione miejsca z dostępem do świeżego powietrza . Jeśli woda dodatkowo jest całkowicie stojąca, to już po kilku dniach zbierania deszczówki może pokazać się na niej zielony wykwit. Są jednak skuteczne sposoby na glony, a najlepsza jest profilaktyka.

Posadziłem je w ogrodzie. Nornice uciekły z dnia na dzień
Drożdże przydają się nie tylko w kuchni. Oniemiejesz gdy zobaczysz ich działanie w ogrodzie

Odpowiednie miejsce i odpowiednia beczka

Przede wszystkim znajdź odpowiednie miejsce na deszczówkę. W beczce, która stoi w cieniu i jest całkowicie przykryta, glony nie będą się rozwijać. Dodatkową zaletą pokrywy jest zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami, w tym ptasimi odchodami.

Dobrym rozwiązaniem są także zbiorniki, które posiadają niewielki kran na samym dole. W ten sposób woda stale jest mieszana. Jest w ruchu, co dodatkowo uniemożliwia pojawienie się wykwitu.

deszczowka.jpg
canvna/vadimgouida

Jak jeszcze uniemożliwić wykwit wody w zbiorniku?

Do beczki z deszczówką możesz wlać odrobinę nadmanganianu potasu. Środek kupisz w każdej aptece. Jest używany do dezynfekcji wody, nie szkodzi przy tym roślinom. Nadmanganian zabezpieczy wodę przed pojawieniem się zielonego nalotu.

Równie skuteczne jest zakwaszanie wody związkami humusowymi. Ta czynność wymaga jednak stałej obserwacji pH wody oraz dużego doświadczenia. Nadmiar związków humusowych może zaszkodzić roślinom.

Niektórzy zakwaszają deszczówkę kwaskiem cytrynowym lub aspiryną. Woda faktycznie błyskawicznie stanie się klarowna, jednak równie szybko glony pojawią się ze zdwojoną siłą.

Polskie lasy są jej pełne. Za zerwanie tej rośliny grozi 5 tys. zł mandatu
Połącz je z octem i wlej do butelki. Specyfik wykurzy ziemiórki, meszki i inne muchy
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy