Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Polskie lasy są jej pełne. Za zerwanie tej rośliny grozi 5 tys. zł mandatu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.05.2023 15:13

Polskie lasy są jej pełne. Za zerwanie tej rośliny grozi 5 tys. zł mandatu

Aromatyczna przyprawa pod ochroną? Uważaj na czosnek niedźwiedzi!
Canva/KatarinaGondova, Getty Image

Smaczna, niezwykle aromatyczna, bujnie rosnąca i… pod ochroną. Mimo że czosnek niedźwiedzi porasta okoliczne lasy, nie można go zrywać. Za bezprawne zerwanie tej przyprawy grozi kara do 5 tys. złotych.

Czosnek niedźwiedzi – uważaj na niego w lasach

Jak na ironię, porastający lasy czosnek niedźwiedzi – przyprawa, którą używamy w kuchni – jest rośliną pod ochroną. Uważaj na niego podczas leśnych wędrówek. Za jego zerwanie grozi kara do 5 tys. złotych.

Czosnek niedźwiedzi ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest bogaty w związki siarki, dzięki czemu jest silnie antyoksydacyjny. Zawiera także kwasy fenolowe oraz wiele mikroelementów, takich jak magnez.

Oczywiście nie ma zakazu uprawy tego typu rośliny. Możesz ją także zbierać w określonych, przeznaczonych do tego miejscach. Dlatego też, jeśli fascynuje Cię ta roślina, zamiast ryzykownego zbierania, rozważ jej uprawę.
 

Tani środek z apteki przeciw żółknięciu liści ogórka. Z łatwością ochronisz go przed chorobami Ogrodnicy podlewają tym borówkę. Co roku zbierają obfite plony

Czosnek niedźwiedzi – gdzie można go zrywać?

Jak wspomniano, czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną częściową. Za jego zrywanie grozi grzywna w wysokości od 200 do 5000 złotych. Istnieją jednak od tego wyjątki. Czosnek niedźwiedzi można zrywać w niektórych lasach wojewódzkich.

Jeśli chcesz pozyskać sadzonkę bądź po prostu interesujesz się zbieraniem roślin, możesz pozyskać czosnek niedźwiedzi w pełni legalnie z lasów wojewódzkich województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego.

Przed zerwaniem rośliny powinieneś jednak otrzymać zezwolenie regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Warto mieć przy sobie ten dokument, który możesz pokazać w razie kontroli, unikając tym samym kary finansowej.
 

Dziki czosnek.png
Canva/KatarinaGondova, Getty Images

Czosnek niedźwiedzi – wyhoduj go w domu

Mimo zezwoleń nie możesz bezkarnie pobierać tyle czosnku niedźwiedziego, ile dusza zapragnie. Nie wolno zrywać więcej, niż 25% populacji rośliny, a wszelki zbiór, powinien się odbywać bez uszkadzania części podziemnej.

Ograniczeń jest sporo, dlatego warto rozważyć uprawę tej rośliny w domu. Jest to możliwe zarówno w donicy, jak i w ogrodzie, z tym że należy pamiętać, iż czosnek niedźwiedzi lubi miejsca zacienione i lekko wilgotne. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny.

Roślina ta wymaga także regularnego podlewania, tak by ziemia, w której rośnie, stale była wilgotna. Mimo zachodu warto spróbować uprawy tej rośliny, aby cieszyć się własnymi i zawsze świeżymi przyprawami w kuchni.

 

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10