DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Dlaczego fuksja gubi kwiaty lub wcale nie kwitnie? Popełniasz podstawowy błąd w pielęgnacji
Canva/Ben185, Getty Images

Dlaczego fuksja gubi kwiaty lub wcale nie kwitnie? Popełniasz podstawowy błąd w pielęgnacji

26 lipca 2023
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

Fuksje pierwotnie występowały w Ameryce Środkowej i Południowej. Natomiast do Europy fuksja trafiła dopiero XVII wieku. W naszym kraju niegdyś fuksja była nazywana „ułanką”. Tę nazwę zawdzięczała pięknym kolorom, które przywodził na myśl ułańskie mundury. Fuksja to naprawdę piękna roślina o zachwycających kwiatach. Jednak czasem nie chce kwitnąć w naszych ogrodach. Co może być tego przyczyną?

Wszystkie odmiany fuksji

Aktualnie znajdziemy naprawdę wiele różnych odmian fuksji. Do grupy roślin określanych jako fuksja zalicza się 100 różnych gatunków oraz cała masa rozmaitych odmian i hybryd. Dlatego bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza że wśród fuksji znajdziemy krzewy, drzewka, krzewinki i epifity.

Charakterystyczne elementy fuksji to pęcherzykowate kwiaty o różnych kształtach i kolorach, często z dwoma kontrastującymi płatkami. Kwiaty mogą być jednostronne lub dwustronne, a niektóre odmiany mają efektowne kielichy, które dodatkowo zwiększają ich atrakcyjność.

Liście fuksji są zwykle ciemnozielone, owalne lub sercowate, a ich kształt może różnić się w zależności od odmiany. Część odmian fuksji osiąga wysokość od kilkunastu centymetrów do około metra, co czyni je idealnymi roślinami do uprawy w pojemnikach, wiszących doniczkach lub ogrodach. Jednak dlaczego czasem piękna fuksja nie chce zakwitnąć?

Ten produkt ukorzeni roślinę w mgnieniu oka. Z pewnością masz go w domu
Masz ogródek działkowy? To lepiej uważaj, za te zachowania dostaniesz słony mandat

Dlaczego fuksja nie chce kwitnąć?

Fuksja zachwyca, szczególnie kiedy pojawiają się na niej pierwsze kwiaty, które swoim kształtem przywodzą na myśl tańczącą baletnicę. Fuksja może być fantastyczną ozdobą naszego ogrodu, domu oraz balkonu. Jednak czasem fuksja gubi kwiat, a nawet wcale nie chce zakwitnąć.

Kluczem do pięknych kwiatów fuksji jest odpowiednie stanowisko. Roślina preferuje umiarkowane nasłonecznienie lub półcień. Zbyt duża ilość słońca może doprowadzić przede wszystkim do poparzeń liści, ale również sprawia, że pąki opadają, a fuksja zaczyna gubić kwiaty. Natomiast zbyt ciemne stanowisko sprawi, że kwiatów będzie niewiele.

Fuksja powinna stać w miejscu, w którym nie jest narażona na gwałtowne wiatry i przeciągi. Poza tym na kwitnienie ma również wpływ odpowiednie nawożenie. Fuksję należy nawozić raz w tygodniu, ponieważ jest rośliną, która szybko pochłania składniki odżywcze.

fuksja .jpg
Canva/Anna Matos, Getty Images

Jak dbać o fuksję?

Nie wszystkie fuksje będą dobrze czuły się w naszym ogrodzie . Fuksja jest rośliną egzotyczną, dlatego wiele odmian nie poradzi sobie w Polskich warunkach klimatycznych. Jeśli chcemy zasadzić fuksje bezpośrednio w ogrodzie, dobrym wyborem będzie fuksja magellańska. W przypadku fuksji ważne jest również dobranie odpowiedniej gleby.

Gleba powinna być żyzna. Fuksja najlepiej poradzi sobie w glebie próchniczej i stale wilgotnej. Poza tym fuksje lubią podlewanie. Rośliny te najlepiej czują się w wilgotnej glebie, dlatego warto je regularnie podlewać, jednocześnie uważając na przelanie, które może doprowadzić do gnicia korzeni.

Pelargonie osiągną gigantyczne rozmiary. Podlej je tajną miksturą
IMGW alarmuje. Nawałnica nad Tychami wyrządziła ogromne szkody. Front powalał drzewa
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy