Ten produkt ukorzeni roślinę w mgnieniu oka. Z pewnością masz go w domu
Jednym ze sposobów rozmnażanie rośliny jest rozmnażanie wegetatywne, które polega na tworzeniu sadzonek z fragmentu rośliny rodzimej.
Jednak jeśli zależy nam na szybki wypuszczeniu korzeni przez nowe sadzonki, przydatny będzie odpowiedni ukorzeniacz. Ukorzeniacz spokojnie możemy przygotować w domu przy pomocy produktu, który większość z nas ma w kuchni.
Kiedy przyda nam się ukorzeniacz?
Ukorzeniacz ma na celu stymulowanie powstawania korzeni i pobudzanie procesów wzrostu korzeniowego. Ukorzeniacze przyspieszają proces zakładania nowych korzeni, a także mogą wpłynąć na przetrwanie sadzonki. W ukorzeniaczach często znajdują się dodatkowe środki grzybobójcze, witaminy i mikroelementy.
Rośliny możemy rozmnażać na różne sposoby. Ukorzeniacz często jest niezbędny, jeśli chcemy rozmnożyć roślinę macierzystą poprzez podział. W zależności od tego, jaką roślinę chcemy rozmnożyć, konieczne może być użycie innego ukorzeniacza. Istnieją specjalne preparaty przeznaczone do roślin zielonych, zdrewniałych i półzdrwniałych.
Jeśli decydujemy się na rozmnażanie wegetatywne, możemy wybrać gotowy preparat ze sklepu. Ukorzeniacz możemy przygotować też sami przy pomocy produktu, który większość z nas ma w swojej kuchni.
Wsyp łyżeczkę do storczyka, a jego kwiaty będą najpiękniejsze na świecie Szerszenie boją się tego jak ognia. Wystarczy postawić przy oknieProstu przepis na domowy i skuteczny ukorzeniacz
Idealnie do rozmnożenia roślin przez podział sprawdzi się miód. Ukorzeniacz przygotowany z miodu nie tylko pobudzi roślinę do wypuszczenia korzeni, ale również ochroni ją przed grzybami i bakteriami. Jak przygotować ukorzeniacz z miodu?
Do stworzenia domowego ukorzeniacza będzie potrzebna nam łyżeczka miodu i dwie szklanki ciepłej wody. Fragment rośliny, który chcemy ukorzenić, umieszczamy w przygotowanej miksturze po jej ostygnięciu. Miód wzmocni i ochroni sadzonkę, a do tego pobudzi system korzeniowy.
Ochrona roślin przed zgorzelą siewek
Idealnym domowym ukorzeniaczem, który sprawdzi się przy rozmnażaniu wegetatywnym, jest właśnie miód. Poza tym innym składnikiem z naszej kuchni, który co prawda nie pobudzi roślin do wzrostu, ale świetnie je ochroni, jest cynamon.
Cynamon nie sprawi, że nasze sadzonki szybciej wypuszczą korzenie, ale ochroni rośliny przed zgorzelą siewek. Wystarczy końcówki sadzonek delikatnie zamoczyć w wodzie, a następnie posypać cynamonem. Tak przygotowane roślin wsadzamy do ziemi. Cynamon ochroni je przed chorobami grzybiczymi.