Dodaj do nasion trawy i rozsyp w ogrodzie. Trawnik będzie cudownie rosnąć
Trawnik to nieodzowny element każdego ogrodu. Niezależnie od tego, czy skupiamy się na uprawie warzyw i owoców, zakładamy rabaty kwiatowe, czy też chcemy stworzyć miejsce do rekreacji na świeżym powietrzu, trawa zawsze będzie zajmowała ważne miejsce na działce.
Idealny trawnik wymaga jednak nieco pracy. Należy pamiętać o kilku złotych zasadach pielęgnacji trawy, ale warto też poznać praktyczne wskazówki i sprawdzone triki. Poniżej prezentujemy jeden z nich.
Droga do idealnego trawnika zaczyna się od wysiewu
Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy zakładaniu i pielęgnacji trawnika. Krok pierwszy to oczywiście przygotowanie terenu i wysiew. Kiedy już trawa wzejdzie musimy pamiętać o odchwaszczaniu i koszeniu, a także dodatkowych zabiegach, takich jak nawożenie, wertykulacja i aeracja.
Jak się jednak okazuje, wygląd trawnika w dużej mierze zależy od kroku pierwszego, czyli od wysiewu. Warto przy tym pamiętać, że wysiewanie trawy nie jest czynnością jednorazową, wykonywaną jedynie przy zakładaniu trawnika.
Trawę dosiewamy w zależności od potrzeb, najczęściej po zimie, kiedy trawnik wymaga odświeżenia. Wtedy jak na dłoni widać miejsca puste i wysuszone. Jak zapełnić te luki i zadbać o to, by nasz ogród pokrył się bujną, zieloną darnią?
Tego dodatku użyj przy wysiewie trawy
Zakładając nowy trawnik czy dosiewając trawę, zależy nam na szybkim wykiełkowaniu nasion. Aby poprawić ich odporność na niekorzystne czynniki, takie jak nadmierne nasłonecznienie czy obfite opady, warto zastosować odpowiednio dobrany nawóz.
Jak to wygląda w praktyce? Zaczynamy od wysiewu trawy – sypiemy nasiona na uprzednio przygotowaną i oczyszczoną glebę, a następnie dodajemy nawóz. Kolejność może być też odwrotna, ale lepiej wystrzegać się mieszania trawy z nawozem – w ten sposób trudniej będzie kontrolować ilość nasion i dodatku, które trafią do gleby.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Zawsze wybieramy dobrej jakości nawóz przeznaczony do stosowania na trawnikach. Przeprowadzając nawożenie, przestrzegajmy ilości zalecanej przez producenta nawozu, aby nie doprowadzić do sytuacji, gdzie część nasion zostanie spalona przez nadmierną ilość składników nawozu.
Pamiętajmy, że nawożenie trawnika wykonujemy również niezależnie od wysiewu. Czynność te zaleca się przeprowadzać mniej więcej 3 razy w sezonie. Przed zastosowaniem nawozu zawsze oczyszczamy i kosimy trawnik. Te zabiegi pielęgnacyjne pozwolą na utrzymanie gęstej, zielonej trawy w ogrodzie.
Zobacz także:
- Tanie sprzęty ogrodowe wracają do Lidla. Za grosze kupisz kosiarkę i podkaszarkę
- Czy za koszenie trawy w niedzielę grozi kara? Prawo jest jasne
- Mlecze padną jak mrówki. Prosty i tani oprysk nie ma sobie równych