Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > W marcu rozsyp na trawniku. Zapomnisz o mchu i suchych plackach
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 02.03.2024 18:14

W marcu rozsyp na trawniku. Zapomnisz o mchu i suchych plackach

trawnik
canva/JariHindstorm, canva/Supersmario

Marzysz o pięknym, zielonym trawniku bez mchu i nieestetycznych, pustych i suchych placków? Już teraz o to zadbaj. Marzec jest idealnym miesiącem na przygotowanie trawnika na zbliżający się sezon.

W tym miesiącu należy wzmocnić glebę. Zrobisz to w dwóch prostych krokach. Pamiętaj także o regularnym nawożeniu, a trawnik będzie wyglądał zjawiskowo. Jak pielęgnować trawnik po zimie? Kiedy i czym go nawozić?

Trawnik po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji

Po zimie, gdy dni są coraz dłuższe, a na zewnątrz robi się coraz cieplej, warto poświęcić uwagę trawnikowi przed domem, czy na działce. Trawa jest prosta w pielęgnacji, jednak i ona wymaga od nas wykonania kilku podstawowych czynności.

Na przedwiośniu konieczna jest wertykulacja. To prosty zabieg, dzięki któremu usuniesz mech i filc z trawnika, który słabo przepuszcza wodę i powietrze. Wertykulację możesz wykonać przy pomocy specjalnych urządzeń lub grabi. 

Po zakończonej wertykulacji pora przystąpić na wzmocnienie gleby przed wysiewem nowej trawy. Na kondycję trawnika wpływa odczyn ziemi. Jeśli jest zbyt kwaśna, nie masz co liczyć na piękny, zielony ogród. 

trawnik.jpg
canva/David Carteer

Jak wzmocnić trawnik? Ostatni dzwonek na wykonanie kluczowej czynności

W październiku i listopadzie należy wapnować trawnik. Jeśli tego nie zrobiłeś, koniecznie wykonaj tę czynność w marcu, kiedy na zewnątrz jest dość chłodno i wilgotno. Na wapnowanie wybierz słoneczny, suchy dzień. Gdy przygotujesz już trawnik, rozsyp na nim równomiernie kredę nawozową.

Ogrodnicy polecają zastosowanie kredy w formie granulowanej, gdyż nie wymaga ona mieszania z ziemią, co w przypadku trawnika ma ogromne znaczenie. Wystarczy rozsypać ją na powierzchni. Co ważne, po wapnowaniu trawę można posiać i nawozić dopiero po 3-4 tygodniach.

Wapnowanie jest kluczową formą pielęgnacji trawy. Dzięki niemu latem na trawniku nie pojawiają się suche placki i mech, który w ogrodzie przynosi dużo szkód. 

Pamiętaj o nawożeniu i odpowiednim podlewaniu

Trawnik nawozimy trzy razy w ciągu roku. Pierwsze nawożenie można wykonać po upływie 3-4 tygodni od wapnowania. Kolejne na przełomie maja i czerwca. Ostatnie nawożenie wykonujemy jesienią, najlepiej na przełomie sierpnia i września. 

W wiosennym i letnim nawozie powinien znaleźć się azot, który pobudzi trawę do wzrostu i sprawi, że będzie miała piękny, zielony kolor. Nie może zabraknąć także potasu i fosforu, które wzmacniają system korzeniowy i odporność na choroby. Jesienią unikamy nawozów azotowych.

Nigdy nie podlewaj latem trawnika w południe i wtedy, gdy na dworze jest upalnie. Zrób to z samego rana lub późnym wieczorem. W przeciwnym razie promienie słoneczne spalą źdźbła i na trawniku pojawią się nieestetyczne placki.

trawnik.jpg
canva/PublicDomainPictures z Pixabay

Zobacz także: