DomekIOgrodek.pl
Domowa siłownia

unsplash.com/Elena Kloppenburg (CC0 Domena publiczna)

Domowa siłownia – jak ją urządzić?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Jak wszyscy wiemy, siłownia to świetny sposób na zachowanie dobrego zdrowia i sylwetki. Jeśli jesteś osobą dbającą o formę i kochającą ćwiczenia fizyczne, rozważ wykonanie takiej siłowni we własnym domu!

Urządzenie siłowni we własnym domu to świetny sposób na regularne treningi. Nie każdy jednak dysponuje wystarczającą ilością miejsca na zaaranżowanie profesjonalnej sali. W poniższym artykule dostaniesz wskazówki, jak najlepiej zabrać się do tego przedsięwzięcia, nawet przy niewielkim metrażu.

Jak zaaranżować siłownię w domu?

Przede wszystkim warto wygospodarować osobne pomieszczenie do ćwiczeń, aby nie łączyć strefy np. sypialnianej z siłownią. Jeśli mieszkasz w domu, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie w tym celu strychu lub piwnicy. Jeśli natomiast jesteś właścicielem małego mieszkania, mamy rozwiązania również dla Ciebie.

Ważnym elementem domowej siłowni jest podłoga. Ciężkie maszyny, a także skoki podczas fitnessu mogą zaszkodzić panelom czy klepkom parkietowym. Aby więc odpowiednio zabezpieczyć podłogę, warto zastosować specjalną podłogę PCW, która stosowana jest w profesjonalnych siłowniach i z powodzeniem można położyć ją samodzielnie (jej elementy przypominają puzzle). PCW jest również tanie, dlatego to rozwiązanie jest korzystniejsze, niż naprawienie zniszczonej przez sprzęt podłogi.

Domowa siłownia nie obędzie się także bez luster, które optycznie powiększają przestrzeń i pozwalają na kontrolę ciała oraz poprawne wykonywanie ćwiczeń. Warto wybrać lustro na zamówienie, co pozwoli na ścisłe wypełnienie powierzchni ściany.

Domowa siłownia w małym mieszkaniu

W małym mieszkaniu strefa fitness musi być zaprojektowana nieco inaczej, co nie odbiera jej jednak funkcjonalności. Wystarczy wydzielić niewielką ilość miejsca w salonie lub sypialni. Zainwestuj w sprzęty, które łatwo schować pod łóżko lub w szafie – takie sprzęty to np. orbitrek czy steper. W celu ochrony podłogi przed zniszczeniem wystarczy wielkoformatowa mata.

Każda domowa siłownia powinna być indywidualnie dobrana do osoby, która jej używa. Przemyśl, na jakich partiach ciała chcesz się skupić i dobierz sprzęt, który z łatwością wpasuje się w Twoje wnętrze. Wcześniej warto także skonsultować się z trenerem personalnym, który pomoże Ci dobrać odpowiednie ćwiczenia i osprzęt.

Źródło: homebook.pl

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >