Trik na pękające jajka
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Pezibear
Weronika Dadok - 28 Marca 2021

Domowy trik na pękające skorupki jajek podczas gotowania

Święta Wielkanocne nadchodzą wielkimi krokami. Każdemu z nas zależy na tym, aby jajka smakowały i wyglądały znakomicie. Jednak ich gotowanie może sprawiać kilka trudności. Jedna z nich to pękające skorupki... W tym artykule podpowiemy, jak pożegnać się z tym problemem.

Jak ugotować jajka, by ich skorupka nie pękała? To pytanie zadaje sobie wiele osób, szczególnie podczas Świąt Wielkanocnych, kiedy to właśnie ten produkt jest najczęściej widzianym na polskich stołach.

Niestety nie zawsze jest to takie oczywiste i mało kto zna triki, które pomagają opanować sytuację. Poniżej przedstawiamy najlepszą opcję, która pomoże w zachowaniu nienagannego wyglądu jajek.

Co najbardziej przyczynia się do pękania skorupek jajek?

Najczęściej popełnianym błędem, który powoduje pękanie skorupek podczas gotowania, jest wkładanie ich prosto do wrzącej wody zaraz po wyjęciu z lodówki.

Tak różnica temperatur sprawia, że możemy mieć pewność, iż skorupka pęknie. Aby tego uniknąć, wystarczy wyjąć jajka z lodówki na pół godziny przed planowanym gotowaniem.

Dom Marty Kaczyńskiej i jej męża na mazurachDom Marty Kaczyńskiej i jej męża na mazurachCzytaj dalej

Czasem jednak dzieje się tak niezależnie od nas. Skorupki mogą mieć małe, niezauważalne wcześniej pęknięcia, które będą skutkować wypłynięciem wnętrza.

Co może pomóc na pękające skorupki jajek?

Na szczęście na pękające skorupki jajek są odpowiednie metody. Szczególnie przydatne w związku ze zbliżającym się Świętem. Zachęcamy to wypróbowania, poniższych sposobów:

Możesz wyjąć jajka z lodówki przed gotowaniem, jeśli osiągną temperaturę pokojową, nie doznają szoku po wrzuceniu do wrzącej wody, dzięki temu skorupka powinna pozostać w całości.

Dobrze zadziała także dodanie łyżki soli. Dzięki niej skorupka nie tylko nie pęknie, ale będzie ci się dużo łatwiej ją zdejmowało.

Możesz także zastosować metodę z włożeniem jajek do zimnej wody - jajka wyjęte z lodówki, umieść w zimnej wodzie, brak różnicy temperatur zapobiegnie pękaniu skorupki w trakcie gotowania.

Nakłuj podstawę jajka. Gdy przebijesz znajdująca się tam komorę powietrzną, zminimalizuje to ryzyko powstania ciśnienia, które może rozsadzić delikatną skorupkę jajka.

Warto także zakwasić wodę dodając do niej sok z połówki cytryny lub łyżkę octu.

Pamiętaj oczywiście o dobraniu odpowiedniego garnka, gdy jajka są zbyt stłoczone w wodzie, możesz mieć pewność, że nie wyjdą z niej cało.

Źródło: kuchnia.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News