Drożdże przydają się nie tylko w kuchni. Oniemiejesz widząc, jak działają w ogrodzie
O czym myślicie, słysząc hasło: „drożdże”? O wypiekach, ciastach i chlebie? Czy może raczej o środku, który sukcesywnie można użyć w ogrodzie? Wiedzieliście, że drożdże mają tak wiele zastosowań?
Jeśli nie, to koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem. Będziecie w szoku, jak wiele mogą zdziałać one w ogrodzie i jak znacząco zmienią wasze podejście do upraw.
Jak wykorzystać drożdże w ogrodzie
Drożdże w ogrodzie można wykorzystać w różnorodny sposób. Na ich bazie możemy tworzyć domowe preparaty do pielęgnacji roślin, które niegdyś wykorzystywane były przez nasze babcie.
To świetna alternatywa dla chemicznych nawozów i specjalistycznej chemii, za którą w sklepie płacimy prawdziwe krocie. Jeśli jesteście ciekawi, jak przygotować nawóz i oprysk z drożdży, koniecznie czytajcie dalej.
Zastosowanie drożdży w ogrodzie w formie nawozu
Drożdże w ogrodzie to bezcenny środek, który jest niemalże lekarstwem na wszystko . Produkt ten bogaty jest w: węglowodany, witaminy z grupy B, żelazo i aminokwasy, dzięki czemu korzystnie wpływa na korzenienie roślin.
To jednak nie wszystko. Drożdże mogą ochronić twoje rośliny przed atakami szkodników i mikroorganizmów żyjących w glebie. Jedyne co musisz zrobić to rozdrobnić 100 g drożdży piekarskich w miseczce, zasypać je szklanką cukru, a po 2 godzinach rozpuścić całość w 10 litrach wody.
Tak przygotowany preparat wystarczy odstawić na tydzień do sfermentowania. Następnie mieszamy go i rozrabiamy w proporcji 1 szklanka preparatu na 10 litrów wody. Tak przygotowanym nawozem możemy podlać rośliny w naszym ogrodzie.
Alternatywy dla sfermentowanych drożdży
Jeśli jednak nie chcecie tyle czekać, 100 g rozdrobnionych drożdży możecie zaraz zalać 10 litrami ciepłej wody i odstawić całość na godzinę. Tak przygotowany preparat jest gotowy do użycia bez dodatkowego rozcieńczania.
Jeśli jednak chcecie zastosować oprysk z drożdży, polecamy 100 g drożdży rozpuścić w 500 ml mleka 3,2%. Następnie roztwór rozcieńczamy 10 litrami wody i dodajemy 1 łyżkę płynnego szarego mydła, aby preparat lepiej trzymał się na liściach.
Tak przygotowaną mieszanką opryskujemy rośliny od góry do dołu raz w tygodniu i cieszymy się pięknymi roślinami, wolnymi od szkodników i drobnoustrojów. Prawda, że proste?
ZOBACZ TAKŻE:
- Ubrania po praniu śmierdzą wilgocią? Tak pozbędziesz się problemu
- Zapytaliśmy was o wykorzystanie sody oczyszczonej. O tych trikach mało kto wie, a są fantastyczne
- Nie wydasz nawet 5 zł. Będziesz mieć tak odświeżony dywan, że domownicy się zdziwią