To ostatni moment na wykonanie tego oprysku. Jest niezbędny przed zimą
Jesienny oprysk roślin jest niezwykle ważnym zabiegiem wspomagającym przygotowanie roślin na trudne warunki atmosferyczne. Nie tylko wzmacnia on odporność drzew owocowych, ale także zabezpiecza on je przed chorobami grzybowymi i zwiększa plony w przyszłym roku.
Jesienny oprysk roślin można wykonać dwoma popularnymi substancjami – miedzianem i mocznikiem. W niniejszym artykule przedstawimy wam, jak działa każdy z tych preparatów.
Czym jest mocznik i jak go stosować?
Mocznik jest nawozem azotowym chroniącym drzewa owocowe przed parchem, czyli chorobą atakującą tego typu rośliny. Bezpośrednio oddziałuje ona na owoce drzew, przez co te stają się niezdatne do spożycia.
Zastosowanie mocznika znacząco zmniejsza ryzyko zimowania grzybni aż o 90%. Gwarantuje to nie tylko zabezpieczenie drzew owocowych, ale także ich szybszy rozwój w kolejnym sezonie.
Jesienny oprysk z mocznika wykonuje się poprzez użycie 5% roztworu. W tym celu 500 g nawozu w kryształach należy rozmieszać w 10 litrach wody. Następnie preparatem spryskujemy korony drzew.
Czym jest miedzian i jak go stosować?
Miedzian to popularny środek do ochrony roślin, składający się z tlenku, wodorotlenku i tlenkochlorku miedzi. Ma on długotrwałe działanie, przez co często wykorzystywany jest jako uniwersalny preparat grzybobójczy i bakteriobójczy.
Miedzian doskonale sprawdzi się jako profilaktyka przeciw zarazom takim jak: kędzierzawość liści, rak bakteryjny drzew owocowych, zasychanie liści.
Aby wykonać jesienny oprysk miedzianem, należy rozpuścić 50 g miedzianu w 5 litrach wody. W przypadku raka bakteryjnego zaleca się użyć dawki 25 g miedzianu na 5 l wody. Oprysk wykonujemy w drugiej połowie jesieni, po odpadnięciu liści, opryskując pędy.
Który preparat wybrać?
Chociaż zarówno miedzian, jak i mocznik to dobry wybór na jesienny oprysk drzew owocowych, pierwszy z nich zalecany jest jako oprysk do wiśni, moreli, czy czereśni, drugi z kolei lepiej sprawdzi się jako oprysk do jabłoni i gruszy.
Pamiętajcie, że używając miedzianu lub mocznika jako jesienny oprysk drzew owocowych, należy zadbać o odpowiednią odzież ochronną. Środki te mogą być groźne dla górnych dróg oddechowych, skóry i oczu. Zalecamy więc zachować ostrożność.
Zobacz także:
- Na kratkach wentylacyjnych osadza się brud i pleśń. Pozbądź się problemu w 15 minut
- Polacy nie potrafią kulturalnie napić się herbaty? Popełniają karygodne błędy
- Podczas przesadzania porzeczki pamiętaj o 3 zasadach. Bogate zbiory gwarantowane