Drzewa owocowe dają owoce co 2 lata? Zrób to, plon będzie co roku
Przyszedł czas na ostatnie zbiory. Możemy cieszyć się jeszcze świeżymi jabłkami i gruszkami. Jednak nie zawsze mamy pewność, że w przyszłym roku na drzewkach znów pojawią się owoce. Czym jest przemienność owocowania?
Drzewka owoce, które owocują co dwa lata, to spory problem dla ogrodników. Wiele osób nie wie, skąd się bierze i czy można coś z tym zrobić. Przemienność owocowania to naturalny proces, jednak czasem możemy go uniknąć.
Na czym polega przemienność owocowania?
Drzewka owocowe mogą wypuszczać przepyszne owoce co roku, jednak czasem ogrodnicy borykają się z problemem przemienności owocowania. W takiej sytuacji owocowanie pojawia się co drugi sezon.
Przemienność jest naturalnym procesem, który pozwala drzewkom owocowym trochę odpocząć. Może dotyczyć grusz oraz śliw. Jednak najczęściej spotkamy się z nim w przypadku niektórych odmian jabłoni.
Tendencję do przemienności owocowania mają odmiany jabłoni takie jak Ligol, Lobo, Gala, Jonagold i Gloster. Z problemem tym możemy spotkać się przede wszystkim po bardzo obfitym w owoce sezonie. Na szczęście możemy tego uniknąć.
Błędy w pielęgnacji mogą prowadzić do przemiennego owocowania
Niektóre odmiany jabłoni zawsze owocują co drugi sezon. Dzieje się tak w przypadku Antoniówki Zwykłej, odmiany Elstar oraz Kosztel. Spotkamy też dwie odmiany drzewek owocowych, które nigdy nie owocują naprzemiennie, czyli Szampion i Cortland.
Jeśli w naszym ogrodzie rosną drzewka owocowe, które nie powinny owocować przemiennie, możliwe, że popełniamy jeden z błędów w ich pielęgnacji. Dzieje się tak przez nieodpowiednie cięcie, choroby lub ataki szkodników.
Czasem przemienne owocowanie jest wynikiem zbyt obfitego lub zbyt małego nawożenia. W innym przypadku winne będą warunki atmosferyczne. Na szczęście możemy poradzić sobie z przemiennym owocowaniem w prosty sposób.
Jak uniknąć przemiennego owocowania?
Przemiennego owocowania możemy uniknąć, dbając prawidłowo o drzewka owocowe. Wystarczy pamiętać o prawidłowym nawożeniu, nawadniać w trakcie suszy i przycinać drzewka w odpowiednich momentach.
Prostym sposobem na coroczne owocowanie jest przerzedzanie związków owoców. Ta metoda działa również w przypadku gatunków, które naturalnie owocują co 2 lata. Wystarczy usunąć ze wszystkich pąków najsłabsze, chore lub zdeformowane związki.
Zabieg przerzedzania związków owoców najlepiej wykonać w maju lub czerwcu. Zostawiamy tylko te zdrowe i największe. Dzięki temu drzewko nie będzie tak obciążone i w przyszłym roku też zobaczymy na nim pyszne jabłka.
Zobacz też:
- Sławne domy z seriali i filmów. Wiesz, z której są kultowej produkcji? [QUIZ]
- Tak nauczył mnie dziadek przechowywać jabłka. Do wiosny są soczyste i świeże
- Suche liście są niezastąpione w ogrodzie. Już nigdy ich nie wyrzucisz