Drzewa owocowe spryskaj nim już teraz. Uchronisz owoce przed najgorszym
Przyjemność z jedzenia własnych owoców z ogródka jest znacznie większa, niż z jedzenia kupnych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o dobra kondycję drzew wydających owoce.
Niżej zdradzamy patent na naturalny oprysk, który wspomoże rozwój roślin. Będą zdrowe, smaczne i odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Nie pryskaj parafiną
Niekiedy można znaleźć w Internecie opinie, jakoby pryskanie parafiną pod koniec kwietnia było dobrym pomysłem. W praktyce tak nie jest, ponieważ substancja ta może zalepić młode liście i pąki, przez co negatywnie wpłynie na zdrowie drzewa .
Zamiast niej polecamy klasyczną i w 100% naturalną gnojówkę z pokrzywy. Poza działaniem odżywczym na roślinę jest bardzo skuteczna przeciwko mszycom, chorobom grzybowym, szkodnikom. Dodatkowo można stosować ją do praktycznie wszystkich roślin, poza cebulą, czosnkiem, fasolą i grochem.
Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?
Przepis na gnojówkę z pokrzywy jest banalnie prosty i nie potrzebuje praktycznie żadnego wysiłku. Większość czasu będziemy po prostu czekać, aż całość sfermentuje i będzie gotowa do użytku.
Składnik na gnojówkę z pokrzywy:
- 1 kg świeżej pokrzywy
- 10 litrów wody
- 1 wiaderko (około 10 litrów) do przechowywania gnojówki
Sposób przygotowania:
Umyj dokładnie pokrzywę i posiekaj ją na mniejsze kawałki. Umieść pokrzywę w wiadrze i zalej ją wodą. Przykryj wiadro i odstaw na 2-3 tygodnie, aż gnojówka będzie gotowa. Warto ustawić je w miejscu odosobnionym, ponieważ wydziela wyjątkowo przykry zapach. Po tym czasie odcedź gnojówkę przez sito lub płótno, aby oddzielić liście pokrzywy i próchnicę od cieczy.
Jak stosować gnojówkę z pokrzywy?
Po przecedzeniu płynu od liści i łodyg należy rozpuścić gnojówkę z wodą. W celu przeprowadzania oprysków najlepiej stosować proporcje 1:20 czyli jedna część gnojówki na 20 części wody. Na koniec wystarczy przelać roztwór do butelki ze spryskiwaczem i równomiernie popsikać drzewa owocowe, warzywa, iglaki i inne rośliny.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Make Your Life Greener” na YouTube