Dzięki 1 czynności każdego lata zbieram mnóstwo porzeczek. Wykonaj ją zaraz po owocowaniu
Porzeczki to przepyszne owoce, które spokojnie możemy uprawiać w ogrodzie. Znajdziemy różne odmiany porzeczek. Ja w ogrodzie mam porzeczki czerwone i czarne. Dzięki jednemu prostemu zabiegowi pielęgnacyjnemu co roku cieszę się obfitymi zbiorami. Jak uprawiać porzeczki w ogrodzie? To naprawdę proste.
Jak uprawiać porzeczki?
Porzeczki czerwone, czarne i białe — znajdziemy ich naprawdę sporo. Owoce porzeczek są kwaskowate i możemy wykorzystać je na naprawdę różne sposoby. Ja lubię jeść porzeczki prosto z krzaczka, ale co roku wykorzystuję je również do przetworów. Ale jak właściwie uprawiać porzeczki?
W uprawie porzeczek w ogrodzie ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska dla krzaczków. Porzeczki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Natomiast gleba powinna mieć obojętne pH. Porzeczki nie przypadają za glebami ciężkimi.
Jeden zabieg pielęgnacyjny dla porzeczek jest niezwykle ważny. To dzięki niemu porzeczki obficie owocują. Ja wykonuje go po owocowaniu i co roku cieszę się ogromnymi zbiorami porzeczek. Chodzi oczywiście o przycinanie krzaczków.
Produktem z kuchni pozbędziesz się czarnej plamistości róż. Działa lepiej niż droga chemia Panele podłogowe oślepią czystością. 1 środek działa, jak marzenieDzięki temu porzeczki obficie zaowocują
W zależności od wybranego przez nas gatunku powinniśmy go przycinać inaczej. Porzeczki przycinamy po owocowaniu. Część zniszczonych pędów możemy przeciąć też po zimie. To ważny zabieg pielęgnacyjny, który powinien wykonywać każdy, kto uprawia porzeczki w ogrodzie.
W przypadku porzeczek czarnych przycinamy je tak, aby zostały 2-3 pędy dwuletnie oraz około 4-6 pędów jednorocznych. Natomiast porzeczki czerwone i białe przycinamy nieco inaczej. W ich przypadku pędy należy skrócić do 5 oczek. Pędy, które wyrosną z tych podciętych, skracamy do 3 oczek.
Starsze krzaczki również należy podcinać. Uprawiając porzeczki w ogrodzie, zawsze powinniśmy usuwać pędy chore i uszkodzone. Dzięki podcinaniu porzeczki będą owocowały, jak szalone.
Ściółkowanie i podlewanie porzeczek
W uprawie porzeczek w ogrodzie ważne jest podlewanie. Porzeczki są naprawdę wytrzymałe, jednak w czasie suszy należy je regularnie podlewać. Poza tym warto je osłonić przed mrozem. Porzeczki poradzą sobie w zimie, ale będą lepiej owocować, kiedy odrobinę ochronimy je przed zimnem.
Na porzeczki zbawiennie działa także ściółkowanie. W czasie wegetacji ochroni nasze rośliny przed zbyt niską temperaturą i wilgocią. Do ściółkowania warto wykorzystać igliwia, które nie jest zbyt kwaśne.