Żaden chwast - jest bezcenny. Zrobisz z niego wyciąg, który pokochają Twoje rośliny
Skrzyp polny jest bardzo powszechną rośliną, która niekontrolowana, z łatwością dominuje ogród czy łąki. Dlatego też przez wielu uważana jest za chwast. Okazuje się jednak, że można ją wykorzystać zarówno w ogródku, jak i w domu. Niżej zdradzamy, dlaczego skrzyp jest bezcenny.
Skrzyp ma wiele zastosowań
Skrzyp polny rośnie niemal wszędzie. Znajdziemy go na łąkach, w lasach, a także w miejskich parkach, skwerach i w naszych ogrodach. To naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości i chorób, dlatego też nie usuwajmy go z działki. Przyda się nie tylko roślinom.
Skrzyp polny jest źródłem krzemionki, żelaza, potasu, wapnia, witaminy C i B1, flawonoidów i wielu innych związków. Dzięki swoim właściwościom wzmacnia i chroni rośliny przed wystąpieniem chorób grzybowych.
Skrzyp sprawdzi się także w przypadku, kiedy nasz ogród zaatakują mszyce, przędziorki, czy mączniak. Zrobimy z niego ekologiczną gnojówkę i oprysk, które uratują nasze drzewa i zbiory. Zioło ma rewelacyjne zastosowanie nie tylko w ogrodnictwie. Na co pomaga? O tym w dalszej części artykułu.
Produktem z kuchni pozbędziesz się czarnej plamistości róż. Działa lepiej niż droga chemia Znajdź 2 identyczne koty. Aż 99% procent internautów nie potrafi rozwiązać tego zadaniaGnojówka ze skrzypu na mszyce, przędziorki i do wzmocnienia roślin
Gnojówka ze skrzypu polnego doskonale sprawdzi się w przypadku wystąpienia mszyc i innych szkodników. Do przygotowania gnojówki ze skrzypu potrzebujesz 1 kg świeżego ziela i 10 l wody, najlepiej deszczówki. Całość przełóż do dużego wiadra lub beczki, wymieszaj i odstaw w ciepłe, zacienione miejsce na 12 godzin.
Po tym czasie gnojówkę rozcieńcz z wodą w stosunku 1:4. Oprysk stosuj co 3-4 dni, koniecznie z samego rana lub późnym wieczorem. Skrzyp w połączeniu z silnym działaniem promieni słonecznych może poparzyć rośliny.
Gnojówkę możesz wykorzystać także profilaktycznie. 2- 3 razy w sezonie podlej nią rośliny, kwiaty i warzywa bezpośrednio przy ziemi. W ten sposób dostarczysz im niezbędnych wartości odżywczych i zapobiegniesz powstawaniu chorób grzybowych. Gnojówka wzmocni całe rośliny, a także ich system korzeniowy.
Wywar ze skrzypu na choroby grzybowe
W przypadku pojawienia się chorób grzybowych przygotuj wywar ze skrzypu. 1 kg świeżego ziela zalej 10 l wody i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie gotuj całość przez 30 minut i ostudź. Następnie rozcieńcz z wodą w stosunku 1:4 i zrób oprysk. Powtarzaj go co 3 dni przez 3 tygodnie.
Wywar działa doskonale na mączniaka, szarą pleśń, a także parcha i kędzierzawość liści drzew owocowych. Wywarem traktuj rośliny z samego rana lub późnym wieczorem, żeby ich nie poparzyć.
Napar ze skrzypu polnego na wzmocnienie organizmu
Ze skrzypu polnego przygotujesz napar o prozdrowotnym działaniu. Na początku wysusz dokładnie zioło, a następnie 2 łyżeczki zalej wrzątkiem i odstaw na 15 minut. Napar pij 2- 3 razy dziennie przez 2 tygodnie. Po tym czasie zrób 3 tygodnie przerwy.
Jak działa napar? Przede wszystkim uszczelnia żyły, wzmacnia odporność, skórę, włosy i paznokcie. Skrzyp pomoże więc w walce z pajączkami i przyniesie ulgę zmęczonym, spuchniętym nogom. Już po 2 tygodniach stosowania preparatu zauważysz, że Twoje włosy przestają wypadać, są mocniejsze i zdrowsze.
Jak widzisz, skrzyp ma niezwykle szerokie zastosowanie w ogrodzie i w domu. Nie wyrywaj go więc, jeśli rośnie na Twojej działce. Wykorzystaj jego magiczną moc.