Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Fatalne doniesienia Sanepidu. Groźna bakteria w 17 miejscowościach
Paulina Korzec
Paulina Korzec 08.07.2024 16:01

Fatalne doniesienia Sanepidu. Groźna bakteria w 17 miejscowościach

Szklanka wody
Fot. Shutter/Andriana Syvanych

Woda z kranu w Polsce słynie z dobrej jakości - jest ona filtrowana i uzdatniana, a w rezultacie bezpieczna i zdatna do picia. Niestety, bywają wyjątki od tej reguły.

Zdarza się, że monitorowane próbki wody wykazują przekroczenie dopuszczalnych parametrów, w tym ilości bakterii. Powoduje to wyłączenie wody ze spożycia. Taki właśnie komunikat wystosował sanepid dla wybranych miast. Gdzie nie wolno pić wody?

W tych miastach woda nie nadaje się do spożycia

Informacja o niezdatności wody do spożycia dotyczy miejscowości na terenie powiatu milickiego w województwie dolnośląskim. Komunikat został wydany w czwartek, 4 lipca 2024 r., przez Sanepid i gminę Krośnice.

Jak poinformował państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Miliczu, komunikat o wodzie niezdatnej do spożycia obowiązuje dla 17 miejscowości w gminie Krośnice.

Powodem niezdatności wody do spożycia w tych miejscach jest stwierdzenie przekroczenia norm dla ilości bakterii coli. Limit to 0 jtk/100 ml, a w badanej próbce wykazano obecność bakterii w ilości 31 jtk/100 ml. W sprawie nie brakuje też kontrowersji.

Komunikat o niezdatności wody. Mieszkańcy oburzeni

Gmina Krośnice poinformowała o niezdatności wody za pośrednictwem portalu Facebook, co już samo w sobie spowodowało niezadowolenie mieszkańców. Więcej emocji wzbudziła jednak treść komunikatu, w którym czytamy:

Próbka została pobrana dnia 10.06.2024.
Wynik badania próbki otrzymano 04.07.2024.

Internautów wyraźnie rozjuszyła ta wiadomość. Komentujący komunikat sanepidu i gminy nie przebierają w słowach, wskazując na długi czas zwlekania z podaniem wiadomości:

Czyli de facto od miesiąca czasu ludzie używają takiej wody i nie było wcześniej ostrzeżenia, że coś może być nie tak.

Inkubacja próbki wynosi 72h, czyli dane były już dostępne w dniu 13.06.2024, dlaczego informacja o skażeniu została przekazana dopiero w dniu dzisiejszym?

Od miesiąca pijemy tą wodę, myjemy się itd. Teraz to co mamy zrobić z tą informacją, jak i tak woda jest cały czas w użytku?

Gmina tłumaczy, że informacja została udostępniona najszybciej, jak to było możliwe. Bez względu na to, mieszkańcy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Kiedy woda będzie zdatna do picia?

Woda, w której stwierdzono obecność bakterii coli, nie nadaje się do spożycia, przygotowywania posiłków, mycia warzyw i owoców, a także do mycia naczyń i prania. Nie powinno się jej też używać do kąpieli czy mycia zębów.

Obecnie na terenie gminy Krośnice odbywa się dystrybucja wody pitnej w butelkach, kursuje również beczkowóz z wodą użytkową. Trwa także filtracja i uzdatnianie zanieczyszczonej wody, jednak jeszcze dzisiaj, czyli 8 lipca, sanepid zdecydował o przedłużeniu niezdatności wody do użytku do 11 lipca.

Zobacz także: