Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Chcieli wprowadzić limit pieniędzy, jakie można trzymać w domu. W końcu podjęto decyzję
Paulina Korzec
Paulina Korzec 08.07.2024 11:40

Chcieli wprowadzić limit pieniędzy, jakie można trzymać w domu. W końcu podjęto decyzję

Pieniądze
Fot. Marek BAZAK/East News

Chociaż bankowość elektroniczna zyskuje obecnie na popularności i coraz częściej płacimy kartą, telefonem czy nawet zegarkiem, to gotówka nadal ma się dobrze. Chętnie korzystamy z niej podczas zakupów, ale także gromadzimy w domu.

Czy mamy tu jednak nieograniczone możliwości? Coraz częściej słyszy się o limitach transakcji gotówkowych. Jakie są aktualne przepisy w tej kwestii i czy ma to wpływ na dozwoloną ilość gotówki przechowywanej w domu? Sprawdzamy to dla Was.

Czy gotówką można płacić bez ograniczeń?

Nie da się ukryć, że płatności elektroniczne stopniowo wypierają obrót gotówkowy. Nie oznacza to jednak, że Polacy chętnie rezygnują z gotówki. Wręcz przeciwnie, wielu z nas wciąż z niej korzysta, nie tylko robiąc zakupy, ale także oszczędzając. Z czego to wynika?

Niektórzy wciąż nie mają zaufania do bankowości elektronicznej i zwłaszcza w obliczu zagrożenia cyberatakami oraz działalności oszustów, trzymają pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Czy jednak istnieje limit ilości przechowywanej w domu gotówki?

Coraz częściej słyszy się o planowanych ograniczeniach w zakresie transakcji gotówkowych. W 2024 r. miały wejść w życie istotne zmiany w tym zakresie. Czy coś się zmieniło i jak wpłynie to na ilość gotówki przechowywanej w domu?

Wkrótce nie kupisz samochodu za gotówkę?

Kwestia wprowadzenia limitów transakcji gotówkowych, która co jakiś czas poddawana jest pod publiczną dyskusję, budzi sporo kontrowersji. Płatności elektroniczne mają wspomóc kontrolę nad obrotem pieniędzmi i zapobiegać przestępczości, w tym oszustwom podatkowym, jednak przeciwnicy tego rozwiązania wskazują, że godzi to w wolność i anonimowość obywateli.

Niezależnie od oceny tego zjawiska, dyskusja nad tym tematem wciąż toczy się zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Unia Europejska planuje wprowadzenie limitu transakcji gotówkowych powyżej 10 tys. euro już w 2027 r. W praktyce oznacza to, że Polacy nie mogliby kupować za gotówkę powyżej ok. 43 tys. zł. A jak to wygląda w tej chwili?

Limity tylko dla przedsiębiorców?

Obecnie limity gotówkowe dotyczą tylko przedsiębiorców i obowiązują na transakcje odbywające się pomiędzy firmami. Prowadząc działalność gospodarczą, nie można dokonywać transakcji gotówkowych o wartości powyżej 15 tys. zł.

Jeszcze niedawno mówiło się o wprowadzeniu podobnych ograniczeń dla wszystkich obywateli. Padały tu kwoty wysokości limitów rzędu 30, a nawet 20 tys. zł. Żadna z tego typu regulacji nie została jednak wprowadzona i obecnie płatności gotówkowe są dozwolone bez względu na ich wysokość.

To samo dotyczy ilości przechowywanej w domu gotówki. W tej chwili nie ma przepisów regulujących te kwoty, warto się jednak zastanowić, czy w obliczu inflacji i przy zagrożeniu włamaniem, trzymanie dużej ilości pieniędzy w domu jest rozsądne oraz bezpieczne. Niezależnie od tego, jest jednak w pełni legalne i nieregulowane przez prawo.

Zobacz także: