Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zmagasz się z awarią internetu w domu? Podejmij te kroki, uratujesz sytuację
Paulina Korzec
Paulina Korzec 07.07.2024 10:40

Zmagasz się z awarią internetu w domu? Podejmij te kroki, uratujesz sytuację

Router wifi
Fot. Canva Pro/Aramyan

W XXI w. wiele sfer naszego życia przeniosło się do internetu. W sieci zawieramy znajomości, robimy zakupy i korzystamy z różnych form rozrywki, wielu z nas połączenie sieciowe jest także potrzebne do pracy.

Można więc powiedzieć, że w wielu dziedzinach jesteśmy zależni od internetu. Nic więc dziwnego, że ewentualna jego awaria to dla nas poważny problem. Jak postępować w sytuacji, gdy połączenie sieciowe zostanie zerwane?

Brak internetu? Nie panikuj, działaj

Nagły brak dostępu do internetu to wizja, która może przerażać. Pół biedy, jeśli nie dokończymy odcinka ulubionego serialu czy nie zagramy w grę komputerową online. Gorzej, jeśli nie będziemy mogli pracować. Gdy tylko stwierdzimy problemy z połączeniem sieciowym, nie ma co się załamywać, trzeba zastosować proste porady.

Po pierwsze należy sobie uświadomić, że istnieją dwie główne przyczyny awarii internetu - albo zawodzi sprzęt podłączony do sieci, albo zdarzają się problemy po stronie dostawcy. Najpierw trzeba więc wyeliminować jedną z tych możliwości.

Aby dojść do przyczyny awarii, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić połączenie internetowe na różnych urządzeniach. Dzięki temu dowiemy się, czy problem tkwi przykładowo w laptopie lub w telefonie. Jeśli tak właśnie jest, to wadliwie działające urządzenie należy zresetować i sprawdzić dostępne sieci.

Router
Fot. Canva/Pheelings Media

Co zrobić, gdy internet nie działa?

Jeśli jednak po sprawdzeniu różnych urządzeń okaże się, że w całym domu nie ma dostępu do sieci, to powinniśmy sprawdzić router. W takiej sytuacji należy wyłączyć urządzenie i uruchomić ponownie po upływie co najmniej 10 minut. Jeżeli po zresetowaniu routera internet wciąż będzie niedostępny, to czas na kontakt z dostawcą.

Zanim jednak sięgniemy po telefon, warto sprawdzić, czy dostawca nie umieścił na profilu klienta lub w mediach społecznościowych informacji o ewentualnych problemach technicznych. Pomoże nam w tym telefon z dostępem do danych komórkowych, które wykorzystamy również w inny sposób, chcąc pomóc sobie w czasie awarii internetu.

Brak internetu? Skorzystaj z telefonu

Niemal każdy abonament obejmuje obecnie dostęp do internetu w telefonie. Można ten fakt wykorzystać, tworząc punkt dostępowy poprzez skorzystanie z opcji tzw. hot spot. W ustawieniach telefonu znajdziemy zarówno nazwę utworzonej w ten sposób sieci Wi-Fi, jak i hasło do niej.

Dzięki temu rozwiązaniu możemy udostępnić internet z komórki na inne urządzenia, np. komputer i spokojnie dokończyć pracę. To dobre rozwiązanie, które przyda się, gdy problem leży po stronie dostawcy i musimy zaczekać na usunięcie przez niego usterki. 

Telefon
Fot. Canva/Proxima Studio

Zobacz także:

Laura sprząta domy bogaczy. To co zobaczyła nie mieści się w głowie

“Chciałam tylko wymienić dywan, a znalazłam ukryty pokój. Strach pomyśleć do czego służył”

Wkładam do piekarnika na 30 minut. Tłuszcz i brud odchodzą płatami