Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Zatwierdzono nową taryfę dla PGNiG. Rachunki wzrosną czy spadną?
Paulina Korzec
Paulina Korzec 08.07.2024 06:20

Zatwierdzono nową taryfę dla PGNiG. Rachunki wzrosną czy spadną?

Kuchenka gazowa
Fot. Canva Pro/pixelshot

Od dłuższego czasu dużo mówi się o zmianach wysokości opłat za media. Konsumenci obawiają się wzrostu rachunków za prąd i gaz. Czy te podejrzenia właśnie się potwierdziły?

Urząd Regulacji Energetyki (URE) właśnie zatwierdził nową taryfę za gaz dla PGNiG Obrót Detaliczny. Ceny gazu mają spaść, ale czy oznacza to obniżenie rachunków? Niestety, jest wręcz przeciwnie.

Nowa taryfa za gaz dla PGNiG zatwierdzona

Ustalono nową taryfę na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych. Nowa stawka obowiązuje od 1 lipca 2024 r. Na polskim rynku sprzedaży i dystrybucji gazu dominuje PGNiG i to właśnie cena ustalona w taryfie dla tego podmiotu określa najwyższy pułap dla stawek innych sprzedawców gazu. Ile w takim razie wyniesie nowa cena?

Do tej pory cena gazu za jedną megawatogodzinę wynosiła 290,97 zł. W nowej taryfie, zatwierdzonej już przez URE i obowiązującej od 1 lipca, stawka ta została obniżona do 239 zł/MWh. Oznacza to, że cena gazu spadła o ok. 18%.

W praktyce jednak nie odczujemy tych oszczędności w naszych portfelach. Wręcz przeciwnie, zapłacimy za gaz jeszcze więcej. Jak to możliwe? Dlaczego rachunki wzrosną i najważniejsze - o ile będą wyższe?

Ile zapłacimy za gaz?

Chociaż do tej pory obowiązywały wyższe ceny gazu niż przewidziano to w nowej taryfie, to były one zamrożone na poziomie 200,17 MWh. W praktyce płaciliśmy więc mniej niż wskazywałyby na to ceny gazu. Teraz jednak przepisy o mrożeniu cen gazu przestają obowiązywać. Dlaczego?

Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się na spadek cen gazu w obrocie hurtowym. Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego. - Wyjaśnił Rafał Gawin, prezes URE.

Co to oznacza dla budżetu gospodarstw domowych? Niestety wyższe opłaty za mieszkanie. Odmrożenie cen oznacza przejście ze stawki 200,17 MWh na zatwierdzoną w nowej taryfie cenę 239 zł/MWh, co daje wzrost rachunków średnio o 20%. To jednak nie koniec fatalnych wieści.

Opłaty za gaz wzrosną

Warto jednak pamiętać, że na rachunek za gaz składa się nie tylko opłata gazowa. Oprócz ceny paliw trzeba także doliczyć opłaty abonamentowe i dystrybucyjne. Czy ich wysokości również ulegną zmianie?

Podczas gdy opłata abonamentowa ma pozostać zamrożona, czeka nas odmrożenie stawek za dystrybucję gazu, którą zajmuje się głównie Polska Spółka Gazownictwa. To oznacza podwyżkę opłat dystrybucyjnych, których konkretna wysokość uzależniona jest od czynników, takich jak rodzaj taryfy, region dystrybucji i typ paliwa.

Zobacz także: