Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Fikus benjamin gubi liście? Woda po blanszowaniu tego warzywa rozwiąże problem
Kamil Świętek
Kamil Świętek 28.01.2024 17:40

Fikus benjamin gubi liście? Woda po blanszowaniu tego warzywa rozwiąże problem

Fikus benjamin
Canva/Lubov; Canva/Ольга Симонова

Fikus Benjamin to interesująca roślina doniczkowa, zdobiąca wiele salonów. Gatunek ten jest łatwy w pielęgnacji, aczkolwiek jeden drobny błąd może spowodować utratę wszystkich jego liści.

Na szczęście istnieje sposób, który przeciwdziała ogołoceniu fikusa benjamina ze wszystkich jego listków. Z tym patentem uratujesz swoją roślinę nawet z największych opresji.

Dlaczego fikus benjamin gubi liście?

Chociaż fikus benjamin to popularna roślina ozdobna, która jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, cierpi ona na jedną przypadłość, z którą wielu ogrodników nie potrafi sobie poradzić.

Jej liście mogą z niewyjaśnionych przyczyn brązowieć bądź nawet opaść. Zwykle dzieje się tak z powodu nadmiernego podlewania rośliny, zbyt małej ilości światła lub zbyt wysokiej temperatury, przekraczającej 25 stopni Celsjusza. Powodów opadania liści może być jednak o wiele, wiele więcej.

Fikus benjamin 2.jpg
Canva/tomispin, Getty Images

Tymi działaniami zabijasz fikusa benjamina

Fikus benjamin nie toleruje także zbyt dużej ilości nawozu, ale również braku jakichkolwiek wartości odżywczych w glebie. Źle znosi także przeciągi i zmiany stanowiska.

Mimo że roślina ta pozornie jest prosta w uprawie, jak widzicie seria prostych, chciałoby się powiedzieć czeskich błędów, powoduje, że nagle jego pielęgnacja w przeciągu chwili może stać się koszmarem. Na szczęście mamy na to pewien sposób.

Ten produkt uratuje fikusa benjamina

Mylić się jest rzeczą ludzką. Jeśli zdarzy wam się naruszyć podstawowe zasady pielęgnacji fikusa benjamina, nie wpadajcie w panikę. Istnieje środek, który natychmiast pomoże roślinie wyjść z opresji.

Do pielęgnacji fikusa benjamina poleca się użycie wody po blanszowaniu szpinaku. Zawiera ona potas, magnez i żelazo, które natychmiast pobudzą fikusa benjamina do wytwarzania nowych liści.

Pamiętajcie tylko, aby podlewać fikusa benjamina przestudzonym wywarem spod szpinaku oraz pod żadnym pozorem nie stosować soli podczas blanszowania. W przeciwnym razie możecie do reszty uszkodzić roślinę, a po nawożeniu solanką fikus benjamin na pewno nie będzie w stanie się podnieść.

Fikus benjamin 3.jpg
Canva/Olena Rudo

ZOBACZ TAKŻE: