Gdzie na grzyby w październiku? Tak prezentuje się mapa grzybów online
Sezon na grzyby w pełni. To właśnie na wrzesień i październik przypada sezon na grzybobranie. Jeśli jesteście ciekawi, gdzie można znaleźć najwięcej grzybów w Polsce? Jeśli tak, to koniecznie zapoznajcie się z najnowszą mapą grzybiarzy.
Jesteście zaskoczeni, że niektóre regiony Polski słyną z grzybów, podczas gdy w innych grzyby w lasach to rzadkość? Nie wiecie, czy w Waszym regionie sezon na grzybobranie będzie udany? Wasze wątpliwości rozwiążemy w poniższych akapitach.
W tych regionach znajdziesz najwięcej grzybów
Grzyby nie porastają lasów równomiernie. Jeśli zastanowisz się nad tym, jakie warunki preferują grzyby, szybko zrozumiesz, że wilgoć to ich domena. Z tego względu trudno szukać ich w środkowej części kraju.
Z grzybów słynie południe polski oraz północ. Przykładowo okolicy Trójmiasta i Olsztyna to istny raj dla grzybiarzy. Na grzyby możemy się udać również w tereny Podkarpacie, Krakowa, czy Podlasia. Ponoć pewien grzybiarz z Podkarpacia w godzinę zebrał aż 50 grzybów.
Z jakich grzybów słyną wspomniane tereny? W Małopolsce szukajmy przede wszystkim maślaków, kani i borowików. Na Pomorzu wypatrujcie rydzy, kozaków i podgrzybków. Jak widzicie, polska mapa grzybowa jest bardzo zróżnicowana.
Jakie są najbardziej popularne grzyby w Polsce?
Do najbardziej popularnych grzybów w Polsce należą między innymi: borowiki szlachetne, czubajki kanie, maślaki, koźlarze czerwone, kurki, gołąbki. Czy właśnie tych grzybów możecie wypatrywać jesienią w lasach? To zależy.
W zależności od warunków atmosferycznych, regionu kraju czy zwykłego szczęścia, niektóre gatunki mogą przeważać w Waszych koszykach. Czy mając tę wiedzę, jesteście gotowi na grzybobranie? Mamy pewność, że tak!
Co robić z nadmiarem grzybów?
Niektóre z grzybów, które znajdziecie jesienią w lesie, lepiej nadają się na przetwory, a inne gorzej. Z niektórych grzybów możecie zrobić puder grzybowy, inne możecie zamarynować w occie, ususzyć je, albo przerobić je na zupę i sosy.
Drodzy Czytelnicy, w jaki sposób Wy przerabiacie nadmiar grzybów w swoim domu? Robicie z nich domowe przetwory? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami w komentarzach.
Zobacz także:
- Ten błąd popełniają wszyscy grzybiarze. Przez to grzyby są przyklapnięte i wodniste
- Podczas wyprawy na grzyby patrz w górę, a wrócisz z pełnym koszem. Ten trik pokazał mi dziadek
- Nie tylko muchomor sromotnikowy. Te 3 gatunki grzybów wyglądają jak kanie, a są śmiertelnie niebezpieczne