Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Genialny sposób na wyczyszczenie podłogi
Kamil Świętek
Kamil Świętek 07.05.2024 16:36

Genialny sposób na wyczyszczenie podłogi

Mycie podłogi
Fot. NATURALNE ZDROWIE/YouTube

Kto powiedział, że aby cieszyć się idealnie czystą podłogą, należy korzystać z drogich, specjalistycznych preparatów? Jeśli znacie niektóre domowe rozwiązania, wyczyścicie każdą podłogę bez trudu za grosze.

Kluczem jest odpowiednie wykorzystanie domowych składników, które nie zawierają szkodliwej chemii. Jeśli zapoznacie się z naszymi poradami, Wasze problemy z utrzymaniem porządku w mieszkaniu znikną, jak ręką odjął.

To najgorsze miejsca do czyszczenia w domu

Jeśli szukalibyśmy najszybciej brudzących się, a zarazem najtrudniejszych powierzchni płaskich do czyszczenia w domu, nasz wzrok powędrowałby w trzy miejsca. Pierwszym z nich jest oczywiście przedsionek, w którym zostawiamy buty. Zdecydowanie czy mówimy o lecie, czy zimie, walczymy tam albo z piachem, albo błotem, albo bliżej niezidentyfikowaną mazią.

Drugim miejscem z pewnością będzie kuchnia. Czy próbowaliście kiedyś utrzymać tam idealny porządek podczas przygotowania posiłku? Utrzymanie jej w idealnym stanie graniczy z cudem, w szczególności, gdy macie małe dzieci, albo czworonożnych przyjaciół.

Ostatnim miejscem uporczywym do czyszczenia zdecydowanie będzie salon. To w końcu w nim przyjmujemy gości i spędzamy czas po pracy. Umówmy się, wystarczy rozlać wieczorem sok albo posłodzoną herbatę, by rano mieć na podłodze kleistą plamę.

Mycie podłogi 2.jpg
Fot. NATURALNE ZDROWIE/YouTube

Jak wyczyścić każdą plamę jednym środkiem?

Czy zatem istnieje środek idealny, który wyczyści każdą, nawet najbardziej uporczywą plamę? Oczywiście, że tak. W tym celu musimy zmieszać:

  • 500 ml ciepłej wody,
  • 100 ml octu,
  • 1 łyżkę soli kuchennej,
  • 1 łyżkę lawendy.

Całość należy wymieszać, odstawić na kilka godzin i przecedzić. Następnie preparat rozcieńczamy 5 litrami wody i gotowe. Z takim środkiem żadna plama nie ma szans.

Dlaczego preparat ten jest tak skuteczny?

Ocet od lat wykorzystywany był jako skuteczny środek czyszczący, który dodatkowo neutralizuje nieprzyjemne zapachy, a nawet może odstraszać insekty. Ponadto zawartość lawendy dodatkowo korzystnie wpływa na odstraszanie szkodników, a przy tym nadaje preparatowi pięknego zapachu.

Należy jednak uważać. Duże stężenie octu w preparacie sprawia, że ten staje się bardziej skutecznym detergentem od wielu specjalistycznych środków, ale może także odbarwiać powierzchnię. Dodatek soli może z kolei negatywnie wpłynąć na trwałość paneli. Dlatego też zalecamy sprawdzenie działania preparatu w mało widocznym miejscu przed jego zastosowaniem na szerszej powierzchni.

Mycie podłogi 3.jpg
Fot. NATURALNE ZDROWIE/YouTube

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału NATURALNE ZDROWIE na YouTubie