Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Gminy zaczynają kontrole. Kary nawet do 50 tys. zł
Kamil Świętek
Kamil Świętek 24.09.2023 17:26

Gminy zaczynają kontrole. Kary nawet do 50 tys. zł

Kontrola szamba
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, Joanna Gajcy/East News

W jaki sposób utylizujecie ścieki? Posiadacie przydomową oczyszczalnię ścieków, korzystacie z szamba, czy z kanalizacji? Jeśli wykorzystujecie szambo, mamy dla Was złe wieści. Gminy rozpoczynają ich kontrole.

Kontrola szamba ma na celu sprawdzenie, czy jest ono regularnie oczyszczane. Istnieje bowiem przypuszczenie, że wiele gospodarstw domowych posiada nieszczelne szambo i nie regularnie je opróżnia. Poznajcie więcej informacji na ten temat.

Przyczyny kontroli szamba

Chociaż w Polsce trwają prace nad popularyzacją kanalizacji nie tylko w miastach, ale i na przedmieściach i wioskach, ciągle wiele gospodarstw domowych jest zmuszonych korzystać z szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków.

Niestety okazuje się, że systemy te pozostawiają wiele od życzenia. Szamba często są nieszczelne, a właściciele nieruchomości nie oczyszczają ich tak często, jak powinni. Znane są przypadki, w których szambo ma ujście na przykład na łąkę, a wszystko to po to, by jak najrzadziej je legalnie opróżniać.

Podejście do opróżniania szamba może jednak szybko ulec zmianie, a to za sprawą kontroli szamb, która ruszyła już w drugiej połowie tego roku. Kontrolerzy będą wnikliwie badać, czy właściciele nieruchomości regularnie oczyszczają szamba oraz, czy posiadają na to stosowne dokumenty.

Kontrola szamba - wywóz.jpg
Canva/Michael G. White, Getty Images

Kary za nieczyszczenie szamba

Jeśli w wyniku kontroli szamba kontrolerzy udowodnią, że nie jest ono odpowiednio czyszczone, wówczas właścicielowi nieruchomości grozi kara finansowa do 50 tys. złotych. Władze gmin podkreślają, że właściciele nieruchomości powinni mieć podpisane umowy na wywóz nieczystości z odpowiednimi firmami.

— Każdy z mieszkańców będzie nam składał deklarację, w której określi szczegółowo, czym dysponuje jego nieruchomość, czy jest podłączona do kanalizacji, czy posiada zbiornik bezodpływowy, a może przydomową oczyszczalnię — podaje Antoni Wujda, zastępca wójta gminy Zduńska Wola w wywiadzie dla portalu nasze.fm

Kontrole szamb są obowiązkowe. Za wszelkie utrudnienia podczas czynności kontrolnych, kontrolerzy mogą nałożyć na właściciela nieruchomości karę grzywy w wysokości do 5 tys. złotych.

Co będzie weryfikowane podczas kontroli?

Każde odprowadzenie nieczystości poprzez sieć rurociągów poza obszar działki wedle polskiego prawa uważane jest za nielegalne. Ponadto każda gmina może zarządzić inną częstotliwość opróżniania przydomowych szamb. Przykładowo w Warszawie należy to robić nie rzadziej niż co kwartał.

Daje to pewne pole manewru dla właścicieli nieruchomości. Jeśli z dowolnych przyczyn nie opróżniają oni szamba tak często, jak powinni, rozsądne będzie zwiększenie częstotliwości czyszczenia szamba. Jeśli jednak urzędnicy wykażą szereg nieprawidłowości w instalacji szamba, wówczas mogą oni nakazać przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej (jeśli ona istnieje).

Drodzy Czytelnicy, biorąc pod uwagę, jak wysokie kary są nakładane na właścicieli nieruchomości za nieprawidłowości w instalacji szamba, sprawdźcie dokładnie, czy Wasze szambo przejdzie kontrolę i oszczędźcie sobie zbędnych problemów.

Kontrola szamba w domach.jpg
Canva/DEBOVE SOPHIE, Getty Images

Zobacz także: