Tych warzyw nie sadź przy ogórkach. Plony będą mniejsze i podatne na choroby
Wbrew pozorom człowiek jest bliżej natury, niż można by przypuszczać. Tak samo, jak my źle czujemy się w nieodpowiednim towarzystwie, tak też rośliny komunikują nam to nieodpowiednim wzrostem. Masz problemy ze wzrostem ogórków? Sprawdź, czy posadziłeś je w odpowiednich warunkach.
Gdzie najlepiej sadzić ogórki?
Tutaj zaczyna się cały problem. Ogórek preferuje gleby przepuszczalne i zasobne w próchnicę. Niestety, wiele osób nie odpowiednio użyźnia glebę, przez co pozbawiona jest ona znacznych pokładów cennej próchnicy. Idealny odczyn gleby pod sadzenie ogórków mieści się przedziałach 6,5-7 pH. Dlatego też warto zadbać o zbadanie pH gleby przed ich wsadzeniem.
Ogórków nie powinno się sadzić na tym samym polu co rok. Zaleca się zmianę ich miejsca co roku. Jeśli w danym miejscu sadziłeś kiedyś warzywa dyniowate, odczekaj 3-4 lat od ostatniego zbioru, zanim posadzisz w tym miejscu ogórki.
Nakarm ogórki domowym specyfikiem. Ogromne plony będą co sezon Popsikaj po mrówkach. Wyniosą się z prędkością światłaW jaki sposób sadzić ogórki?
Najlepiej sadzić ogórki bliżej drugiej połowy maja. Rozsady można robić już w drugiej połowie kwietnia. Wtedy to wysiewa się ogórki do specjalnych pojemników i czeka, nasionka wzrosną do rozmiaru sadzonki.
Siejąc ogórki wprost do gruntu, trzeba zadbać o ich odpowiednie przykrycie. To proces bardziej skomplikowany. Ogórki są wrażliwe na niskie temperatury. Jeśli jednak zdecydujesz się na tę metodę, pamiętaj, by zabezpieczyć uprawy płaskimi okryciami głównie na noc, gdy temperatura znacząco spada.
Co sadzić koło ogórków?
Ogórki fantastycznie czują się w towarzystwie roślin strączkowych. Nie przeszkadza im również czosnek, który dodatkowo uodparnia je na choroby i odstrasza szkodniki. Śmiało sadź koło ogórków buraki, koper, pietruszkę, marchew, czy warzywa kapustne.
Ogórki powinno się uprawiać w pierwszym roku po oborniku w dawce 30-40t/ha. Przy nawożeniu mineralnym zaleca się uzupełnić mikroelementy w glebie odpowiednimi nawozami. Pamiętaj, że najwyższej jakości plony rosną na plantacjach ściółkowych, gdyż zabieg ten podwyższa temperaturę podłoża i zatrzymuję w ziemi wodę i składniki pokarmowe.
Gdzie nie sadzić ogórków?
Unikaj jednak pomidorów i rzodkiewek. Pomidor z ogórkiem dobrze komponuje się wyłącznie na kanapce, chociaż podobno i to połączenie nie jest najzdrowsze. Szczególnie uważaj na ziemniaki. Stonka atakująca uprawy ziemniaków może zainfekować także pomidory i ogórki.
Pamiętaj również o glebie. Jeśli na Twoim polu dominuje gleba sucha, użyźnij ją. Sadzenie ogórków w nieodpowiednim miejscu i na nieodpowiedniej ziemi to gwarancja marnych plonów.