Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Idealna doniczka do storczyka. Rosną w niej doskonałe okazy
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 29.03.2023 10:24

Idealna doniczka do storczyka. Rosną w niej doskonałe okazy

Doniczka do storczyka
canva/lenta

Storczyki to dość wymagające w uprawie kwiaty. Należy zwracać uwagę, nie tylko na stanowisko, czy zasady ich pielęgnacji, ale również na doniczkę. To, w jakim pojemniczku znajdą się nasze roślinki, ma na nie bardzo istotny wpływ. Dlatego trzeba wiedzieć, jaka doniczka do storczyka jest najlepsza.

Jaka jest najlepsza doniczka do storczyków?

Najlepszymi doniczkami do storczyków są te przezroczyste, wykonane ze szkła. Dlaczego? Głównie dlatego, że przepuszczają więcej światła, które dociera bezpośrednio do korzeni rośliny, a co za tym idzie, ta rośnie szybciej.

Takie przezroczyste doniczki pozwalają także na łatwiejsze kontrolowanie stanu korzeni. Szybciej dostrzeżemy, czy stały się one białe, czy zielone. Jeśli są białe, roślina potrzebuje podlewania, zielone — zaprzestajemy dolewania wody.

Nie każdemu odpowiada tego typu doniczka, dlatego można zakupić takie, które wykonano z kolorowego lub przydymionego szkła.

storczyki w kolorowych doniczkach.png
canva/alexmak72427
Tego jeszcze nie było. Ekipa „Nasz nowy dom” podarowała samotnej matce nie tylko remont

Czy ceramiczne doniczki nadają się do storczyków?

Jak najbardziej. Cenione przede wszystkim za ich ciężar. Odpowiednio dobrana doniczka nie przewróci się, jeśli roślinka wyrośnie na okazałą i piękną. 

Dodatkowo są bardzo estetyczne i ładnie wpasowują się, w praktycznie każde otoczenie. Dlatego są bardzo lubiane i dość popularne, zaraz po tych szklanych.

Niestety, ich minusem jest brak przepuszczalności światła do korzeni. Do tego nie możemy na bieżąco monitorować stanu ich stanu. 

Czy plastikowe doniczki nadają się do storczyków?

Owszem. Są nie mniej popularne jak wspomniane przez nas wcześniej doniczki. Do tego, można je dostać całkowicie przezroczyste, półprzezroczyste, albo całkowicie nieprzenikające światła.

Minusem tych doniczek jest ich waga. W przypadku ładnie wyrośniętych i dużych roślin mogą zostać przez nie przeważone.

Dobierając doniczkę, warto mieć na uwadze, że storczyki uwielbiają niewielkie, gdyż ich korzenie lubią mało miejsca. Jeśli jednak zauważymy, że doniczka zaczyna robić się za ciasna, warto pomyśleć o jej wymianie.

białe storczyki.png
canva/itasha