DomekIOgrodek.pl

canva/ipolonina

Jak dbać o kaktusy, aby nie usychały? Zawsze ustawiaj je w tym miejscu mieszkania

6 Lutego 2023

Autor tekstu:

Aneta Wyszyńska

Kaktusy to rośliny pochodzące z Ameryki. To tam możemy je spotkać wolno rosnące. W domach natomiast pomieszkują w doniczkach, zdobiąc nasze domy. Idealne dla tych, którym wylatuje z głowy podlewanie kwiatów z różnych powodów. Jednak jak się nimi zaopiekować? Zradzimy Wam tajemny sekret obchodzenia się z kaktusami.

Jakie są kaktusy?

Kaktusy to rośliny pochodzące z Ameryki Południowej i Północnej. Wyróżniają się przede wszystkim kolcami, z których słyną. Różnią się natomiast wielkością. Możemy spotkać naprawdę małe okazy, jak i te o sporych rozmiarach. Niekiedy wyższych nawet od człowieka!

Ich niesamowita zdolność do przystosowania się, praktycznie w każdym miejscu sprawiła, że stały się nieodzownym elementem dekoracyjnym w wielu domach. Dzięki przeróżnym kształtom od kulistych, walcowych i kolumnowych tworzą nietuzinkową kompozycję zarówno na parapecie, jak i specjalnie przystosowanym do tego pomieszczeniu. Ich wspomniane wcześniej kolce, również różnią się od siebie między danym gatunkiem roślinki. Mają różne kształty, grubości, a nawet wielkość. W połączeniu z kwiatami, jakie niektóre kaktusy posiadają, prezentują się elegancko i majestatycznie.

Jak hodować kaktusy?

Przede wszystkim obalmy mit, w którym powiada się, że kaktus sam się zajmie sobą i niewiele mu do szczęścia potrzeba. To nie prawda. Roślinki te są jak każde inne zielone, żywe ozdoby.

O nie również należy zadbać:

  • wybór miejsca - podstawowa czynność, jaką musimy wykonać przed zabraniem roślinki do domu. Kaktusy uwielbiają nasłonecznione miejsca - dlatego zawsze ustawiaj je na parapecie z największą ilością słońca. W lecie możecie śmiało wystawić roślinki na balkon, taras, lub do ogrodu, jeśli jesteście w jego posiadaniu,

  • ziemia do kaktusów - można zakupić specjalne podłoże do kaktusów w każdym sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni. Pamiętajcie o dorzuceniu drenażu, jeśli zdecydujecie się przesadzić roślinkę, warto również pamiętać o stosowaniu nawozów dla kaktusów,

  • "przyciasne" doniczki - kaktusy są nieco jak koty z małym pudełkiem, gdyż uwielbiają niewielkie przestrzenie, więc jeśli zdecydujecie się na przesadzenie roślinki, zwróćcie uwagę na wielkość doniczki.

  • podlewanie - tak jak inne kwiaty, kaktusy również trzeba podlewać i o ile robimy to rzadko i obficie, głównie w przedziale wiosna-lato. Zimą roślinki te przechodzą w tak zwany stan spoczynku i potrzebują odpocząć od m.in. podlewania.

Kaktusy na parapecie
pixabay/TheVirtualDenise

Jak widzicie, opieka nad kaktusami nie jest wcale taka trudna. Dlatego życzymy Wam powodzenia w opiece nad kolczastymi roślinkami!

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  • Wymieszaj z wodą i wetrzyj w ścianę. Plamy znikną jak za dotknięciem magicznej różdżki

  • Jak złodzieje oznaczają mieszkania? Te znaki są najbardziej popularne

  • Prosty patent na sprawdzenie mocy baterii. Tak upewnisz się, że możesz jej użyć

Tagi:

Podobne artykuły

Ogród

Idealna doniczka do storczyka. Rosną w niej doskonałe okazy
Czytaj więcej >

Ogród

Trawnik potrzebuje tego na początku wiosny. Najłatwiejszy sposób na szkodniki, chwasty i mech
Czytaj więcej >

Ogród

Najlepsze miejsce dla aksamitki na balkonie. Będzie uginać się od kwiatów
Czytaj więcej >

Ogród

Genialny trik na wysiewanie marchewki bez przerzedzania. Rośnie jak na drożdżach
Czytaj więcej >

Ogród

Ogrodnicy robią to z lawendą w ostatnim tygodniu marca. Kwitnie bez opamiętania
Czytaj więcej >

Ogród

Posiej buraki obok tych roślin. To sekret plonów nie z tej ziemi
Czytaj więcej >
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]