Jak myć liście rośliny? Nie popełnij błędu i będą błyszczeć świetną kondycją
Rośliny doniczkowe raz na jakiś czas potrzebują porządnego czyszczenia również jesienią i zimą. W okresie wiosennym osadzają się na nich pyłki i zanieczyszczenia zza okien. Jednak kiedy robi się chłodniej i zamykamy okna, to nie znaczy, że możemy zapomnieć o przecieraniu liści.
W zimie na roślinach nadal osadza się kurz i inne zanieczyszczenia. To ważne, żeby kwiaty doniczkowe myć w tym okresie. Jednak jak to robić?
Dlaczego jesienią i zimą mycie liści jest takie ważne?
Wiosną i latem mycie roślin doniczkowych jest nawet mniej istotne niż jesieni i zimą. Wszystko dlatego, że właśnie teraz dostęp do światła słonecznego jest mocno ograniczony przez krótkie dni i długie noce.
Kiedy na zewnątrz robi się chłodno, a dni są krótkie czas, w którym słońce pada na liście roślin, jest ograniczony. Kurz osadzający się na ich powierzchni dodatkowo utrudnia pobieranie światła i proces fotosyntezy.
Oczyszczanie kwiatów doniczkowych jest naprawdę ważne jesienią i zimą. Liście roślin doniczkowych powinniśmy myć przynajmniej raz w miesiąc. Jaka metoda i preparat będzie tutaj najlepszy?
Jak myć rośliny doniczkowe?
Zanim przejdziemy do tego, czym myć rośliny doniczkowe, warto dowiedzieć się, jak robić to w prawidłowy sposób. Czyszczenie liści zaczynamy zawsze od spodu. W tym przypadku przyda się sucha i miękka szmatka.
Liści od spodu nie myjemy preparatami, a jedynie przecieramy suchą szmatką. Właśnie na spodzie znajdują się aparaty szparkowe, które możemy zatkać, jeśli zdecydujemy się na preparaty.
Dopiero po umyciu spodu liści możemy przejść do ich górnej części. To właśnie tam znajduje się najwięcej kurzu. Jednak czym najlepiej wyczyścić tę część roślin doniczkowych? Tutaj przyda się odpowiednia mieszanka.
Tak pozbędziesz się kurzu z liści
Do mycia liści możemy wykorzystać sok z cytryny, wygazowane piwo lub mleko. Za każdym razem przygotowujemy roztwór wybranego preparatu z wodą w proporcji 1:1. Do mycia możemy wykorzystać miękką ściereczkę lub gąbeczkę. Dobrze sprawdzi się też płatek kosmetyczny.
Najlepszą mieszanką będzie zdecydowanie cytryna z wodą. Pozwala usunąć nie tylko kurz, ale też świetnie sprawdzi się do wyczyszczenia osadu, który został na liściach po spryskiwaniu rośliny wodą.
Zobacz także:
- Psikam po ziemi w doniczce 2 razy dziennie, nie mniej, nie więcej. Pleśń znika w chwilę
- Gwiazda betlejemska to przeżytek. Teraz furorę robi ta roślina
- Rozpoznajesz roślinę ze zdjęcia? To nie porzeczki! Nasze babcie robiły z niej cenne mikstury